Historia Baonu Morskiego na wystawie w muzeum

„Honor i Ojczyzna. W 80. rocznicę powstania Baonu Morskiego w Wejherowie” to tytuł nowej wystawy, zorganizowanej przez Muzeum Piśmiennictwa
i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Tematem wystawy są tradycje bojowe i dzieje Baonu Morskiego (1 Morski Pułk Strzelców) stacjonującego w Wejherowie w latach 1931–1939, ze szczególnym uwzględnieniem historii jednostki na tle historii miasta. Jak wiadomo, żołnierze 1 Morskiego Pułku Strzelców, brali aktywny udział w lądowej obronie Wybrzeża, wraz z 2 Pułkiem, stacjonującym w Gdyni-Redłowie.
Eksponaty na wystawę udostępniły: Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, Gimnazjum nr 2 im. 1 MPS przy Zespole Szkół nr 1 w Wejherowie, Stowarzyszenie „Grupa Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża”, Społeczne Muzeum Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej im. płk Kazimierza Pruszkowskiego w Wejherowie, Oddział Zabezpieczenia Marynarki Wojennej im. płk Stanisława Dąbka w Gdyni, osoby prywatne oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Otwartą w miniony piątek ekspozycję można nadal oglądać w siedzibie muzeum przy ulicy Zamkowej 2a (Pałac Przebendowskich- Keyserlingków). Zapraszamy.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.