Niespodzianki z galerii z kurkiem

Anioły, ikony, zabawne maskotki koty i kurki, ciekawe przedmioty użytkowe, torebki i poduszki,  pudełka i piękna porcelana, pamiątki z Wejherowa, wydawnictwa o naszym mieście i regionie Kaszub, serwetki, makatki, dzbanki i dużo kaszubskich wzorów, wykorzystanych w oryginalny sposób – to wszystko można znaleźć w magicznym i jedynym w swoim rodzaju sklepie w Wejherowie. Mowa o Galerii „Niespodzianki”, prezentującej wyroby Pracowni Rękodzieła Artystycznego Elżbiety Kurek. Pochodzący od nazwiska artystki kogucik jest symbolem galerii.

Znakiem graficznym pracowni i Galerii Elżbiety Kurek jest - wynikający z nazwiska - kogucik, czyli kurek, składający się z elementów kaszubskiego haftu.
Znakiem graficznym pracowni i Galerii Elżbiety Kurek jest – wynikający z nazwiska – kogucik, czyli kurek, składający się z elementów kaszubskiego haftu.

Pani Elżbieta od dziecka lubiła zajęcia plastyczne, manualne i wszelkie robótki ręczne. Zresztą, inni członkowie rodziny też byli kreatywni i uzdolnieni. Mama i babcia szyły oraz haftowały, czego mała Ela chętnie się uczyła. Mimo, że zawodowo pani Elżbieta zajmowała się pracą biurową, m.in. w PLO w Gdyni, gdzie mieszkała od dziecka, w wolnych chwilach rozwijała zainteresowania artystyczne.

Nowe wyzwania i rywalizacja
Na dobre jednak realizowała swoją pasję po przeprowadzce do Wejherowa. Nowy dom, jego urządzenie i ozdabianie stawiał przed Elżbietą Kurek wyzwania artystyczne. Pani domu zainteresowała się nowymi technikami, takimi jak decoupage, sama wykonywała różne gadżety i ozdoby do domu, eksperymentując, łącząc różne techniki np. w stylizacji mebli.
– Jako dojrzała kobieta, żona i matka stwierdziłam, że w pewnym wieku można, a nawet powinno się poświecić więcej czasu na własne zainteresowania. I tak się stało w moim przypadku – mówi Elżbieta Kurek. – W 2011 roku zdecydowałam się się wystartować w konkursie Pomorski Biznesplan, Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Wejherowie, proponując prowadzenie Pracowni Rękodzieła Artystycznego. Zostałam laureatką tego konkursu i w lipcu 2012 roku otworzyłam pracownię rękodzieła, która ma charakter regionalny.

Nie tylko po kaszubsku
Skąd się wziął regionalizm w twórczości E. Kurek? Jak opowiada pani Elżbieta, taki kierunek podpowiedziała jej koleżanka – Bożena Witczak, właścicielka firmy „Kaszubskie Złoto” dla której tworzyłam prace związane z Kaszubami.
– Zaproponowałam kaszubszczyznę w bardziej praktycznej, współczesnej formie. Ponieważ kaszubskie wzory i hafty niekoniecznie muszą zdobić tradycyjne serwety – mówi Elżbieta Kurek. – I tak powstały maskotki, malowane kubki, etui, T-shirty, torebki nawet podkładki pod myszkę do komputera z kaszubskimi motywami.
Pani Elżbieta nie zamyka się jednak w ramach sztuki regionalnej. Co rusz wymyśla nowe wzory i przedmioty o najróżniejszym przeznaczeniu.

Unikatowe przedmioty
Wszystkie rzeczy – oryginalne i jedyne w swoim rodzaju – można obejrzeć i kupić w sklepie Galeria „Niespodzianki” przy ul. Klasztornej (róg Reformatów) w Wejherowie. W tym sklepie działającym od listopada 2012 roku znajdują się efekty twórczości w pracowni Elżbiety Kurek i nie tylko.
– Mam pracownicę, osobę bardzo kreatywną i zdolną. Natalia Zborowska jest m.in. autorką ciekawej biżuterii na specjalne okazje i na co dzień wykonanej według jej własnych projektów – mówi E. Kurek.
– Oprócz ozdób i elementów garderoby, mamy ceramikę, obrazy, maskotki, przedmioty do kuchni, ozdoby świąteczne, oryginalne kartki okolicznościowe wszystko to nadaje się przede wszystkim na upominki. W dziale kreatywnym proponujemy wyroby dla plastyków i hobbystów, z których można samemu coś wykonać, realizując przy tym artystyczne pasje lub próbując własnych sił w różnych dziedzinach sztuki. A nasi klienci zawsze mogą liczyć na nasze porady związane z wieloma technikami rękodzieła.
Pani Elżbieta wspomina, jak skromnie zaczynała. Wyposażenie sklepu stopniowo wypełniło wszystkie miejsca. Informacja o Niespodziankach rozeszła się drogą pantoflową, poprzez strony internetowe niespodzianki.blogspot.com, portale społecznościowe  facebook, dzięki czemu do Wejherowa przyjeżdżają klienci z Trójmiasta i innych pomorskich miejscowości, a czasem nawet z głębi Polski. Bywają też goście zagraniczni.
– Bardzo cieszy mnie fakt, że przychodzą tu wejherowianie i mieszkańcy powiatu wejherowskiego. Uważam, że sklep służy przede wszystkim lokalnej społeczności. W drugim rzędzie jest to miejsce dla turystów, odwiedzających Wejherowo – mówi właścicielka galerii. – Klienci interesują się zarówno ceramiką, czy bluzkami z kaszubskimi, jak i uszytymi przeze mnie kotami z kolorowych materiałów albo z kaszubskim haftem.

Warsztaty rękodzieła
Wiele osób wraca do galerii, żeby coś kupić lub nacieszyć oczy pięknymi rzeczami. Ciągle pojawia się tam coś nowego i ciekawego.
Jednak na sklepie oraz pracowni wcale nie kończy się działalność niezwykle aktywnej i kreatywnej mieszkanki Wejherowa. Elżbieta Kurek organizuje w wolnych chwilach warsztaty artystyczne, przekazując wiedzę o różnych technikach rękodzieła: techniki decoupage, filcowania na mokro i na sucho, tworzenia aniołów z mas samoutwardzalnych, sztuki regionalnej i wielu innych ciekawych technik. Są to warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Artystka i bizneswoman w jednej osobie zapraszana jest na różne imprezy, od Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku po warsztaty regionalne w innych miejscowościach. Prezentuje własne wyroby i twórców lokalnych  przy okazji promuje Wejherowo.
Na co dzień pani Elżbieta współpracuje z Urzędem Miasta, ale również z różnymi instytucjami i stowarzyszeniami np. Lokalną Grupą Rybacką. Bardzo ważna jest współpraca z lokalnymi twórcami, których wyroby również oferuje w swojej galerii.
– Bardzo lubię moją pracę. Jestem szczęśliwa, bo udało mi się zamienić pasję w zawód – mówi Elżbieta Kurek – Nie lubię bezczynności, zawsze coś tworzę i wciąż poszerzam swoje zainteresowania. Poznaję wielu ciekawych i życzliwych ludzi. Realizacja pasji w życiu jest bardzo ważna, to uszczęśliwia.
I to właśnie widać w wejherowskiej Galerii „Niespodzianki”, z której możemy być dumni.
Anna Kuczmarska

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.