Będą wystawy, albumy uroczystości, tablice

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyło się spotkanie inauguracyjne Komitetu Organizacyjnego Obchodów Roku Prof. Gerarda Labudy, w związku z inicjatywą ustanowienia roku 2016 rokiem Profesora.

Prof. Kazimierz Ilski z UAM w Poznaniu przekazuje dyrektorowi Tomaszowi Fopke publikacje prof. G. Labudy, w obecności syna profesora, Adama Labudy.
Prof. Kazimierz Ilski z UAM w Poznaniu przekazuje dyrektorowi Tomaszowi Fopke publikacje prof. G. Labudy, w obecności syna profesora, Adama Labudy.

W przygotowania oraz koordynację wydarzeń, poświęconych prof. Labudzie włączyli się: Instytut Kaszubski w Gdańsku, Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie wraz z Gminną Biblioteką Publiczną im. Leona Roppla w Luzinie. W spotkaniu, oprócz przedstawicieli tych instytucji, udział wzięli samorządowcy: starosta Gabriela Lisius, prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, członek Zarządu Powiatu Jacek Thiel i wójt gminy Luzino Jarosław Wejer. Obecny był także dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Kazimierz Ilski, przedstawiciele m.in. Urzędu Marszałkowskiego, Biblioteki Wojewódzkiej, Starostwa w Kartuzach.
Pierwsze zebranie osób, zaangażowanych w uczczenie i upamiętnienie postaci historyka, autora, wielkiego Kaszuby prof. G. Labudy prowadził prof. Cezary Obracht-Prondzyński, sekretarz Instytutu Kaszubskiego. Specjalnym gościem był syn śp. Profesora, Adam Labuda.
Wśród przedsięwzięć, planowanych w Roku Prof. Gerarda Labudy wymieniono m.in. powstanie pomnika-ławeczki w Luzinie, gdzie pochowany jest profesor, przygotowanie przez tamtejszą bibliotekę komiksu o jego życiu i twórczości, umieszczenie pamiątkowej tablicy na budynku wejherowskiego Gimnazjum nr 1, gdzie uczył się G. Labuda. Będą też okolicznościowe wystawy i wydawnictwa. Nowa aula Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu otrzyma imię prof. Labudy, a dziekan prof. K. Ilski zaprosił obecnych na uroczyste otwarcie tego obiektu jesienią br.
Syn profesora przypomniał o ciekawej korespondencji ojca, która prof. Labuda pozostawił oprócz prac naukowych oraz bogatego księgozbioru, przekazanego w testamencie wejherowskiemu muzeum.
Tomasz Fopke, dyrektor muzeum w Wejherowie,  a zarazem wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego mówił o przygotowaniu specjalnej strony internetowej oraz loga obchodów, a także o całorocznej wystawie w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, gdzie swoją siedzibę ma sekretariat obchodów Roku Prof. G. Labudy.
Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt oraz starosta Gabriela Lisius zadeklarowali wsparcie finansowe inicjatyw na rzecz upamiętnienia i popularyzacji twórczości Profesora, tak bardzo związanego z naszym powiatem i naszym miastem.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.