Patriotyczna uroczystość

W szóstą rocznicę wizyty prezydenta Rzeczypospolitej śp. prof. Lecha Kaczyńskiego w Wejherowie mieszkańcy miasta wzięli udział w uroczystości, w której dali wyraz przywiązania do wartości narodowych oraz chrześcijańskich. Modlitwa za Ojczyznę i składanie wiązanek kwiatów pod pamiątkową tablicą to główne elementy uroczystości.

Fot. Franciszek Sychowski
Fot. Franciszek Sychowski

8 lutego w kościele Trójcy Świętej odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny oraz wszystkich bohaterów, zmarłych i pomordowanych w obronie suwerenności Polski. Nie zabrakło odniesień do trudnej i bolesnej historii naszego kraju oraz  „dnia codziennego” obywateli, wychowania patriotycznego w rodzinie i szkole, kultywowania pamięci narodowej wśród młodzieży oraz wychowania młodzieży poprzez wartości patriotyczne w nurcie chrześcijańskim.
Eucharystię koncelebrował ks. prałat Tadeusz Reszka, proboszcz parafii Trójcy Świętej, natomiast piękne patriotyczne kazanie wygłosił ks. prof. Wojciech Bęben, znany antropolog i misjonarz. Po mszy św. zgromadzeni w procesji udali się na skwer im. św. Jana Pawła II, gdzie zebranych przywitał Jacek Drewa. Przypomniał historię wizyty Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w naszym mieście oraz okoliczności powstania pamiątkowej tablicy. Inicjatorem jej powstania był ówczesny radny miasta,  Mieczysław Makurat.
Na uroczystość przybyli  m.in. przedstawiciele władz powiatu wejherowskiego z wicestarostą Witoldem Reclafem  oraz przewodniczącym Rady Powiatu Ryszardem Czarneckim, a także radni powiatu wejherowskiego: Ludwik Zegzuła, Krzysztof Bober i Jacek Thiel oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa, Marcin Drewa. Uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą, upamiętniająca wizytę Prezydenta L. Kaczyńskiego w Wejherowie. Kwiaty złożyli też przedstawiciele wejherowskiego oddziału Klubu „Gazety Polskiej”, Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji  Wojskowej „Gryf Pomorski” oraz NSZZ „Solidarność” odział  Wejherowo.

MD.

Prezydent RP Lech Kaczyński przybył do Wejherowa 10 lutego 2009 roku. Wizyta związana była z 89. rocznicą zaślubin Polski z morzem i uroczystościami, odbywającymi się w Pucku.
Na wejherowskim rynku Prezydenta przywitały tłumy mieszkańców miasta. Prezydent Wejherowa.
Kadencja Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego rozpoczęła się 23 grudnia 2005 roku i zakończyła się z chwilą śmierci w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.