Takiego obiektu jeszcze u nas nie było

Zainteresowanie budową nowej siedziby Wejherowskiego Centrum Kultury jest bardzo duże. Świadczy o tym liczba mieszkańców, którzy odwiedzili ten obiekt podczas Dnia Otwartego Budowy WCK. Z okazji zobaczenia inwestycji od środka i sprawdzenia, jak postępują prace budowlane, skorzystało prawie 1 200 osób!

 

W niedzielne popołudnie 11 września prezydent Wejherowa i pracownicy Wejherowskiego Centrum Kultury zaprosili mieszkańców na plac budowy, na którym pojawili się licznie zarówno starsi wejherowianie, jak i młodzież. Były też całe rodziny z dziećmi.
Zapytaliśmy kilka osób o opinię na temat inwestycji i placówki, powstającej u zbiegu ulic Sobieskiego i Hallera.

DOBRY POMYSŁ
– To dobry pomysł, żeby pokazać mieszkańcom budowany obiekt i dobre rozwiązanie, aby w jednym miejscu działał teatr, kino, różne pracownie dla młodzieży i dorosłych – powiedziała nam Urszula Krause. – Takiej placówki z prawdziwego zdarzenia na razie w Wejherowie nie było, ponieważ centrum kultury nie miało odpowiednich warunków do rozwinięcia działalności. Cieszę się, że będzie tu sala kinowa, bo kina w mieście bardzo brakuje.
– Mam nadzieję, że będziemy mogli przychodzić tu, żeby zobaczyć coś ciekawego – dodał Stanisław Miotk, mąż pani Urszuli. – Już widać, że Wejherowie powstanie taki piękny, elegancki obiekt. Z ciekawością go dzisiaj obejrzeliśmy i chętnie będziemy go odwiedzać w przyszłości.

TO ZA MAŁO
Mniej zadowolony ze zwiedzania nowego WCK był Jarosław Wejer, który przyszedł na budowę z rodziną.
– Jestem zawiedziony, bo pokazano nam tylko skrawek tej inwestycji. Miałem nadzieję, że będzie można wejść do większości pomieszczeń, a tu tylko jedna duża sala – powiedział pan Jarosław. – Poza tym sala widowiskowa wydaje mi się dość mała. Szkoda, że nie zaplanowano tu kilku sal kinowych. Tym bardziej, że w Wejherowie nie ma kina ani podobnych placówek rozrywkowych. To wszystko za mało, zwłaszcza, że wydano na ten obiekt duże pieniądze.

MŁODZIEŻ CZEKA
Siostry Michalina i Martyna Warda są bardzo zainteresowane działalnością nowego WCK i z niecierpliwością czekają na zakończenie inwestycji.
– Już wcześniej chodziłyśmy na zajęcia do centrum kultury i cieszymy się, że bo zakończeniu budowy będziemy spotykać się w takim fajnym miejscu – mówi Martyna Warda. – To ogromny i efektowny budynek, chociaż na razie jeszcze niewykończony.
– Młodzież potrzebuje takiego miejsca, gdzie można się spotkać, a jednocześnie obejrzeć film, koncert i samemu brać udział w różnych projektach – dodaje Michalina. – Dzięki temu można coś stworzyć, czegoś się nauczyć i rozwijać zainteresowania.

CHĘTNIE TU PRZYJDZIEMY
– Bardzo mi się podoba ta inwestycja, podziwiam, ile tu już zrobiono i jaki to ogromny, nowoczesny budynek. Uważam, że taki obiekt jest w mieście bardzo potrzebny – twierdzi Alojzy Szweda, wejherowianin od urodzenia, przedstawiciel starszego pokolenia mieszkańców. – Chętnie przyjdę tu na koncert. Interesuje mnie zwłaszcza muzyka, m.in. operetka i występy chórów. Mam nadzieję, że zdążę skorzystać z koncertów w Filharmonii Kaszubskiej.
– Wcześniej w internecie mogłam obejrzeć projekt i wizualizację, a teraz chętnie oglądam z bliska nowy obiekt – mówi Anna Jasińska-Gniech. – Ponieważ na co dzień pracuję z dziećmi, mam nadzieję, że nie zabraknie w WCK ciekawych propozycji dla najmłodszych. Sama też chętnie przyjdę na koncert, przedstawienie lub wystawę.

Urszula Krause i Stanisław Miotk są zadowoleni z budowy centrum kutury. Chętnie skorzystają z jego oferty.
Urszula Krause i Stanisław Miotk są zadowoleni z budowy centrum kutury. Chętnie skorzystają z jego oferty.

PIERWSZY KONCERT W FILHARMONII
Z okazji przypadających w tym czasie Europejskich Dni Dziedzictwa, młodzi artyści z WCK przygotowali spektakl „Miejsce i ludzie, formacja”, zaprezentowany tego samego dnia na placu Jakuba Wejhera.
Druga część prezentacji odbyła się na scenie budowanej Filharmonii Kaszubskiej. W surowych, betonowych wnętrzach przyszłego WCK wystąpili m.in.: Agata Bednarska – młoda tancerka ze Szkoły Baletowej w Gdańsku, pianista jazzowy i kompozytor Michał Ciesielski, utalentowana flecistka Natalia Łęska – uzdolniona flecistka oraz Dawid Runtz – młody dyrygent i kompozytor.
Widzowie, którzy jako pierwsi mogli obejrzeć prezentacje artystyczne w tytm miejscu, wysłuchali także zespołu „Art’N’voice” i obejrzeli młodych aktorów z grupy teatralnej Wojciecha Rybakowskiego.
PODZIĘKOWANIA
Po spektaklu zastępca prezydenta Bogdan Tokłowicz oraz dyrektor WCK Jolanta Rożyńska podziękowali młodym artystom za występy na scenie budowanego domu kultury. Kilka godzin wcześniej, dyrektor Rożyńska, prezydent Tokłowicz, a także Mirosław Lademann, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta dziękowali uczestnikom projektu „Magia Ulicy”. Dzieci i młodzież, uczestniczące w tym przedsięwzięciu otrzymały pamiątkowe albumy, obrazujące ich udział w projekcie.
Jak podkreślają przedstawiciele władz miasta, nowoczesne wielofunkcyjne centrum kultury otwiera nowe szanse i perspektywy rozwoju życia kulturalnego i artystycznego dla mieszkańców i wpisuje się w wizję Wejherowa jako miasta otwartego, atrakcyjnego oferującego mieszkańcom  i turystom szeroką ofertę kulturalną i rozrywkową.
Z wypowiedzi mieszkańców wynika, że na taką ofertę bardzo liczą i jej potrzebują.

Mieszkańcy mogli obejrzeć przyszłą salę widowiskowo-kinową, na której ustawiono jeden symboliczny na razie fotel. Bedzie ich w przyszłości 374.
Mieszkańcy mogli obejrzeć przyszłą salę widowiskowo-kinową, na której ustawiono jeden symboliczny na razie fotel. Bedzie ich w przyszłości 374.

Anna Kuczmarska

W nowym centrum kultury znajdzie się:
Sala wielofunkcyjna z 374 miejscami – przeznaczona na wystawianie spektakli teatralnych, baletowych, koncertów filharmonicznych i innych imprez, oraz kino
Galeria wystawiennicza
Pracownie – rzeźby, ceramiki i rękodzieła, plastyczna, fotograficzna, animacji komputerowej, studio nagrań
Sale prób – na których będą odbywały się zajęcia taneczne, baletowe, teatralne, muzyczne, wokalne
Sala konferencyjna i kawiarenka.

Wkrótce stan surowy zamknięty
Zakończono już etap konstrukcyjny i zamontowano instalacje wodno-kanalizacyjne oraz wentylacyjne. Realizowane są instalacje elektryczne i prace tynkarskie, a w najbliższym czasie planuje się prace wykończeniowe i zamknięcie stanu surowego budynku. Oznacza to wstawienie okien i wykonanie szklanej elewacji. Planuje się też pokrycie dziobu łodzie elementami miedzianymi (budynek ma kształt statku lub łodzi).
Centrum, nazwane Filharmonią Kaszubską, ma być otwarte za rok. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Mitex, a koszt budowy wynosi 48 mln zł.
Miasto Wejherowo zdobyło na ten cel dofinansowanie ze środków unijnych.

Fotoreportaż z Dnia Otwartego na budowie WCK zamieszczamy na str. 13

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.