Długi w spadku
Ostatnio zwrócono się do mnie z problemem, który może dotyczyć wielu osób. Sytuacja miała miejsce w rodzinie, w której z uwagi na problemy alkoholowe jedno z rodziców odeszło od dzieci i drugiego rodzica, z którym pozostawało w związku nieformalnym. Wszelkie więzi zostały zerwane, rodzic nie utrzymywał kontaktów ani z dziećmi, ani z partnerem. Nie były również płacone alimenty.
Po wielu latach, gdy dzieci były już dorosłe, dostały informację z sądu, że w związku ze śmiercią rodzica, który je przed laty zostawił, są uczestnikami postępowania spadkowego. Wnioskodawcą, który zainicjował to postępowanie była znana firma udzielająca pożyczek tak zwanych „chwilówek”. Udało się zdobyć informacje, że rodzic zmarł ponad rok wcześniej, nie pozostawiając po sobie nic oprócz długów opiewających na kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Czy dzieci tej osoby dziedziczą dług po swoim rodzicu i czy będą musiały go spłacać?
Pozornie osoby te nie mają możliwości ochronić się przed taką odpowiedzialnością. Jako dzieci spadkodawcy, w sytuacji gdy nie ma testamentu, są jego jedynymi spadkobiercami. Dzieci zmarłego, jako osoby pełnoletnie odpowiadałyby za długi spadkowe całym swym majątkiem. Co więcej, na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku jest termin 6-miesięczny, który upłynął już ponad 6 miesięcy zanim do spadkobierców dotarła informacja o tym, że ich rodzic zmarł.
Jednak jeśli dokładnie przyjrzymy się przepisom, w szczególności art. 1015 § 1 Kodeksu Cywilnego, można dostrzec że termin 6-miesięczny biegnie dopiero od momentu, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule powołania. Zatem w naszej sytuacji, gdzie dzieci nie miały żadnych informacji o swoim rodzicu, jako spadkobiercom owe 6 miesięcy liczy się od momentu, gdy Sąd zawiadomił ich o toczącym się postępowaniu. Mają więc czas by uniknąć wiszącej nad nimi odpowiedzialności i złożyć stosowne oświadczenie o odrzuceniu spadku. Takie oświadczenie zgodnie z art. 1018 § 3 Kodeksu Cywilnego można złożyć przed sądem lub przed notariuszem, zarówno ustnie jak i pisemnie z podpisem urzędowo poświadczonym. Można złożyć je nawet przez pełnomocnika, o ile pełnomocnictwo również zostanie sporządzone w formie pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym.
Należy pamiętać jednak o jednej, bardzo istotnej rzeczy, sytuacji w której któryś ze spadkobierców, sam ma niepełnoletnie dzieci. Takie oświadczenie powinien wtedy złożyć również w imieniu swoich dzieci. Nie można tego zrobić automatycznie, trzeba najpierw wystąpić do Sądu Rodzinnego o wyrażenie przez niego zgody w tym zakresie, a dopiero potem złożyć takie oświadczenie. Na szczęście termin 6 miesięczny w stosunku do nieletniego dziecka biegnie od dnia złożenia oświadczenia przez rodzica.
Marcin Kokoryka
Radca prawny Marcin Kokoryka: tel. 881-485-296
współpracujący z Kancelarią Prawno-Windykacyjną „Sokół” tel. 604-313-502
odpowie na pytania naszych Czytelników, przesłane na adres: redakcja@pulswejherowa.pl
Do radcy prawnego można również dzwonić pod podane wyżej nr telefonu.