Znów fajerwerki

Przed świętami Bożego Narodzenia oraz przed Sylwestrem Straż Miejska w Wejherowie przypomina kupującym petardy i fajerwerki, że oprócz atrakcji bardzo często są powodem poważnych wypadków.
Fajerwerki, petardy i sztuczne ognie należ kupować w sprawdzonych sklepach. Zarządzenie Prezydenta Miasta Wejherowa, które zezwala na używanie materiałów, które mają instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania: numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, 300znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy (do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów). Na opakowaniu powinna być także data ważności produktu.
Korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą spowodować pożar. Nie wolno ich odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy dachu pokrytego papą. Najlepiej w tym celu wybrać gładką równą powierzchnię (np. beton, czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się. Nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nie odpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać ich odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska. Od odpalonego fajerwerku oddalmy się na co najmniej 10 m.
Zarządzenie Prezydenta Miasta zezwala na używanie  środków pirotechnicznych bez zezwolenia w dniu 31 grudnia, 1 stycznia oraz w dniu Święta Miasta – Dnia Jakuba Wejhera. W inne dni konieczne jest uzyskanie zezwolenia, a niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone karą grzywny w wysokości do 500 zł lub skierowaniem wniosku o ukaranie do Sądu.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.