Zdjęcia z konkursu pianistycznego znajdziesz również na: facebook.com/PulsWejherowa

W najbliższą sobotę oraz niedzielę: 13 grudnia o godz. 19.00 i 14 grudnia o godz. 18.00 na scenie Filharmonii Kaszubskiej wystawiona zostanie „Rebeka” – pierwsza w historii kaszubska opera ludowa, dzieło teatralno-muzyczne w języku kaszubskim. Powstała w projekcie „e-KULTURA i tradycja – nowe spojrzenie”, realizowanym w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolberg 2014 – Promesa”. To niezwykłe wydarzenie, dla regionu kaszubskiego i całego kraju, jest autorską produkcją Filharmonii Kaszubskiej.

Fabuła „Rebeki”  dzieje się w XIX wieku na Kaszubach. Badacz folkloru Kamil Karski notuje opowieści i piosenki. Wśród jego rozmówców jest piękna Rebeka. Jej uroda i głos oczarowują Karskiego. Z tego stanu wyrywa go monolog Jana, jego przyjaciela i przewodnika.
Obaj panowie udają się na nocleg do karczmy, gdzie biesiadują już drwale. Karczma należy do Mojżesza Mendla, który przygarnął i wychował Rebekę, podrzuconą mu jako niemowlę pod drzwi gospody. Karski i Rebeka wyznają sobie miłość. Dziewczyna staje się powodem bójki z drwalami. Uczestnicy zajścia spotykają się w sądzie.
Przed sędzią zeznają m.in.: Żandarm, Mendel, Rebeka i Stazja, której miłość do Karskiego karze jej podążać w ślad za ukochanym. Jednakże Karski nie odwzajemnia tego uczucia. Zawiedziona miłość staje się powodem do rzucenia przez Stazję pod adresem Karskiego niesłusznego oskarżenia.
Karski musi opuścić Kaszuby. Nazajutrz wyjeżdża. Zasypia na wozie i przenosi się we śnie do chwili, gdy pierwszy raz zobaczył i usłyszał Rebekę.


Twórcy i realizatorzy:

Muzyka: Michał Dobrzyński
Libretto, scenariusz, korepetycja języka kaszubskiego: Tomasz Fopke
Reżyseria i inscenizacja: Jolanta Rożyńska Kierownictwo muzyczne: Szymon Morus
Współpraca muzyczna: Waldemar Czaja
Korepetytor chóru oraz solistów: Jakub Ostrowski
Przygotowanie chóru: Aleksandra Janus
Kostiumy: Aneta Fittkau, Ewa Czufryn
Realizacja scenograficzna: Mateusz Czech, Jacek Rogalewski, Michał Zacharski
Realizacja świateł: Jacek Rogalewski
Realizacja dźwięku: Michał Zacharski
Asystent reżysera i koordynator projektu: Izabela Richter
Orkiestra Kameralna Progress – dyrygent: Szymon Morus

Obsada:
Karsczi – Jacek Szymański
Rebeka – Karolina Karcz/ Magdalena Chmielecka
Jón – Adam Hebel
Stazja – Katarzyna Herman
Prokòp – Rafał Rompca
Sędzia/ksiądz – Jacek Batarowski, Michał Bronk
Stara wieśniaczka –  Teresa Makurat
Szëmón – Justyn Szandara,
Żandarm – Daniel Kuptz
Karczmarz – Ryszard Nalepka
Rąbca I – Wojciech Karbowski
Rąbca II- Justyn Baranowski
Chór Rąbców: Wojciech Karbowski, Daniel Kuptz, Krzysztof Mączkowiak, Rafał Rompca, Krzysztof Żołądkowicz, Justyn Baranowski, Arkadiusz Kraszkiewicz, Krzysztof Powałka, Michał Trepczyk, Janusz Wenta

2014 – ROK OSKARA KOLBERGA

Oskar Kolberg – najważniejszy polski folklorysta, prekursor etnografii. Kolberg położył podwaliny pod naukę o kulturze ludowej, a jego dorobek, skupiający się w trzydziestu trzech tomach monumentalnego dzieła Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce jest najobszerniejszy z tego, co nam pozostawili wszyscy XIX-wieczni folkloryści europejscy.
Oskar Kolberg swoje badania przeprowadzał na Kaszubach, między innymi również w Wejherowie!

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.