Seniorzy na turystycznych szlakach

Rozmowa z Edwinem Nawrockim, prowadzącym od 5 lat sekcję turystyki pieszej w Wejherowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku YMCA

– Znajomi i przyjaciele wiedzą, że turystyka to twoja pasja, ale dlaczego zostałeś wolontariuszem w naszym uniwersytecie?
– Propagowanie piękna ziemi wejherowskiej, a jednocześnie aktywnego trybu życia daje mi dużą satysfakcję. Cieszę się, gdy moi podopieczni są zadowoleni z wycieczek, rajdów i prelekcji o tematyce turystycznej.
– Jak udaje ci się zachęcić seniorów do pieszych wędrówek?
– Najważniejsza jest atmosfera. Trasa nie może być męcząca, a najważniejsze, aby po zakończeniu wszyscy uczestnicy powiedzieli „szkoda, że już się skończyło”. U wielu osób zaszczepiłem chęć wędrowania, a wyróżniający się uczestnicy zdobyli odznakę – Turysta Senior z Certyfikatem.
Turystyka jest jedną z form poznawania ciekawych miejsc, służy poprawie samopoczucia, sprawności fizycznej i zdrowotnej.
– W tym roku, w Dniu Jakuba Wejhera, otrzymałeś Nagrodę Prezydenta Miasta Wejherowa.
– Jestem bardzo dumny z nagrody, która potwierdza celowość mojego działania dla dobra mieszkańców Grodu Wejhera. Szczególnie ważne jest to, że otrzymałem ją w czasie gdy obchodzony jest Europejski Rok Wolontariatu.
– Wyróżnienie zbiegło się to z jubileuszem 50-lecia działalności turystyczno –krajoznawczej.
– Tak, w tym roku minęło 50 lat mojego wędrowania, a zaczęło się w Kole PTTK nr 19 w Centralnym Biurze Konstrukcji Okrętowych w Gdańsku.
Potem przez wiele lat, jako nauczyciel w Zespole Szkół Energetycznych w Gdańsku na Ołowiance prowadziłem Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny PTTK – PTSM „Błyskawica”. Do „Błyskawicy” należeli uczniowie z różnych klas szkoły zawodowej i technikum. Były również dziewczęta. Udział w imprezie turystycznej uzależniony był od pozytywnej postawy ucznia w szkole, popartej opinią wychowawcy klasy.
– Udział w zajęciach był zatem wyróżnieniem?
– W pewnym sensie tak. Z całą pewnością ta forma zajęć pozalekcyjnych była wszechstronną szkołą wychowania, kształtowania młodych postaw, koleżeństwa, dyscypliny, odpowiedzialności. Nasz klub zdobywał główne nagrody i wyróżnienia, a szkoła cieszyła się dobrą opinią wypracowaną przez uczniów.
Niedługo się z nimi spotkam, ponieważ w październiku organizuję II Rodzinny Zlot byłych członków Szkolnego Klubu Krajoznawczo-Turystycznego „Błyskawica” ZSE Gdańsk . Zlot odbędzie się w Wejherowie, pod hasłem „Jesień Wejherowska 2011”.
– Nie tylko w tamtych latach, ale i później, w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa zdobyłeś wiele nagród, dyplomów, odznak turystycznych, plakietek. Kolekcja zapewne jest duża.
– Jestem bardzo dumny ze swoich osiągnięć, których potwierdzeniem jest duża liczba odznak, plakietek, proporczyków. Wystawę moich zbiorów turystycznych prezentowałem podczas VII Zlotu Przewodników Miejsko–Terenowych i Pilotów Wycieczek województwa pomorskiego w Wejherowie w 2009 r. Następna prezentacja miała miejsce w Klubie Garnizonowym Marynarki Wojennej na Oksywiu, podczas przedkongresowego zjazdu pomorskich instruktorów krajoznawstwa.
Wspomniane zbiory są również prezentowane na imprezach młodzieżowych
– „Ruszaj się, bo zardzewiejesz”- to hasło Sekcji Turystycznej WUTW YMCA, którą prowadzisz, wędrując z seniorami.
– Obok przyjemności zwiedzania, uczestnicy wycieczek robią coś dla siebie, dla własnego zdrowia. mam nadzieję, że miło spędzają wolny czas.
– Jestem tego pewna. Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów w pracy wolontariackiej.
Rozmawiała Alicja Orszulak

Wystawa fotografii
27 września br. o godz. 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie (ul. Kaszubska 14) otwarta zostanie wystawa „Seniorzy na szlakach turystycznych ziemi wejherowskiej”. Na zdjęciach będzie można zobaczyć uczestników wycieczek, organizowanych przez Sekcję Turystyczną WUTW YMCA, a także ciekawe miejsca przez nich odwiedzane. Datę wernisażu nieprzypadkowo wyznaczono na 27 września. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki.Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.