Mistrzyni z I LO w Wejherowie

Angelika Grubba, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie im. Króla Jana II Sobieskiego pokonała innych uczestników Dyktanda Kaszubskiego w kategorii młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Rywalizacja odbyła się 8 listopada w Luzinie.

Angelika Grubba i jej nauczycielka j. kaszubskiego, Jolanta Piastowska odbierają gratulacje od dyrektor I LO im. Jana Sobieskiego w Wejherowie, Bożeny Conradi.
Angelika Grubba i jej nauczycielka j. kaszubskiego, Jolanta Piastowska odbierają gratulacje od dyrektor I LO im. Jana Sobieskiego w Wejherowie, Bożeny Conradi.

Angelika Grubba, zdobyła pierwsze miejsce i tytuł Wielkiego Mistrza Pisowni Kaszubskiej podczas XIII Dyktanda Kaszubskiego. Dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych przygotowano m. in. fragmenty „Pana Tadeusza”, przetłumaczonego na język kaszubski przez Stanisława Janke.
Lekcje języka kaszubskiego w I LO prowadzi Jolanta Piastowska.
Chętnych do ortograficznych zmagań jest zawsze wielu, stąd i konkurencja ogromna. W tegorocznej edycji Dyktanda, które odbyło się w Gimnazjum w Luzinie  wzięło udział 215 uczestników. Podzieleni byli na pięć kategorii: szkoły podstawowe, gimnazja, licealiści, dorośli i profesjonaliści.
Wśród uczniów szkół podstawowych najlepsza okazała się Karolina Tobias, a wśród gimnazjalistów – Paulina Kulas. W gronie uczniów szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła Angelika Grubba, natomiast wśród dorosłych uczestników najlepsza okazała się tegoroczna maturzystka z kaszubskiego Marta Miszczak.
Prestiżowy tytuł arcymistrza języka kaszubskiego otrzymał Dariusz Majkowski, redaktor naczelny miesięcznika „Pomerania”.
Celem dyktanda jest podnoszenie rangi kaszubszczyzny i propagowanie jej pisanej formy, wdrażanie zasad pisowni języka kaszubskiego oraz popularyzacja twórczości związanej tematycznie z krajobrazem Kaszub. Za rok rywalizacja o tytuł mistrza języka kaszubskiego odbędzie się w Gdyni.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.