Warto współpracować

Ostatnia kadencja to czas bardzo dobrej współpracy Wejherowa z sąsiednimi samorządami i wiele wspólnie zrealizowanych przedsięwzięć. Jednym z przykładów jest budowa promenady pieszo-rowerowej wzdłuż rzeki Cedron.

Współpraca Wejherowa z Gdynią przebiega perfekcyjnie. Na zdjęciu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Jacek Thiel z UM w Wejherowie i prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt
Współpraca Wejherowa z Gdynią przebiega perfekcyjnie. Na zdjęciu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Jacek Thiel z UM w Wejherowie i prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt

– Promenada wzdłuż Cedronu jest elementem dużego projektu pn. „Turystyczny szlak północnych Kaszub budowa/przebudowa publicznej infrastruktury turystycznej – stworzenie spójnego szlaku rowerowego na terenie gmin powiatów wejherowskiego i puckiego”, w którym Wejherowo współpracowało z gminami wiejskimi: Kosakowo, Krokowa, Puck, Wejherowo, Gniewino oraz miastem Puck – mówi Jacek Thiel odpowiedzialny za promocję i turystykę w mieście. – Tak duże projekty mają szansę  na finansowanie ze środków unijnych tylko dzięki porozumieniu samorządów.
Dzięki projektowi w Wejherowie powstały ścieżki rowerowe: w centrum miasta wzdłuż rzeki Cedron, przy ul. Chopina i Ofiar Piaśnicy w kierunku Lasu Piaśnickiego i terenów nadmorskich. Wejherowianie mogą w sposób bezpieczny dojechać na rowerze np. nad  Jezioro Żarnowieckie.
Ważnym miejscem współpracy jest Metropolitalne Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów NORDA, które powstało w 2011 roku. Powołali je do życia włodarze 15 gmin Północnego Pomorza, w tym prezydent Krzysztof Hildebrandt. Współpraca samorządów służy zacieśnianiu metropolitalnych więzi wspólnot samorządowych, ze szczególnym wskazaniem na realizację strategicznie ważnej inwestycji, jaką jest Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej.
– Wymiernym efektem współpracy jest także wspólna promocja turystyczna – dodaje Jacek Thiel. – Wraz z Gdynią i innymi samorządami organizujemy inauguracje sezonu turystycznego, wydajemy przewodniki turystyczne, mapy, a w 2014 roku stworzyliśmy aplikację mobilną na smartfony.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.