Eurodeputowana o bezpieczeństwie

W drugą niedzielę listopada Redę odwiedziła Anna Fotyga, przewodnicząca Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego, by opowiedzieć zainteresowanym o sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwie Polski.

Od lewej: Violetta Mackiewicz-Sasiak, europesłanka Anna Fotyga oraz Piotr Skurzyński.
Od lewej: Violetta Mackiewicz-Sasiak, europesłanka Anna Fotyga oraz Piotr Skurzyński.

Do zabrania głosu w tak ważkich sprawach uprawnia prelegentkę doświadczenie zyskane m.in. w czasach, kiedy była Ministrem Spraw Zagranicznych, szefowała kancelarii Prezydenta RP, zasiadała w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Zgodnie z oczekiwaniami wykład rozpoczął się kwestią konfliktu na Ukrainie, ale większą uwagę Anna Fotyga poświęciła pozycji Polski w Unii Europejskiej, oraz metodom wzmacniania tejże pozycji (czy też patrząc na ostatnie lata rządów PO, braku takich metod).
Okazuje się, iż Traktat Lizboński umożliwia dbałość o narodowy interes nawet partnerom mniejszym od Polski. Zaś obecna dominacja Niemiec w eurowspólnocie nie wynika wyłącznie z ekonomicznej rangi naszych zachodnich sąsiadów, ale raczej ze zbytniej spolegliwości niektórych członków Unii. W pytaniach od uczestników spotkania poruszona została także kwestia rozwiązań węgierskich.
– Z narodem węgierskim przyjaźnimy się od wieków, ale z uwagi na różne uwarunkowania historyczne niektóre z rozwiązań, przyjętych przez Orbana w Polsce by się nie sprawdziły, inne przyniosłyby wręcz negatywne dla nas skutki, ale są i takie, które bardzo byśmy chcieli wprowadzić – powiedziała Fotyga.
Spotkanie, które odbyło się w ZS nr 1 zorganizowało redzkie koło Prawa i Sprawiedliwości.

 

W prezentacji kandydatów Prawa i Sprawiedliwości z Redy do Rady Powiatu Wejherowskiego w poprzednim numerze „Pulsu Wejherowa” znalazły się nieścisłości.
Prezentacja Waldemara Falkiewicza (nr 5 na liście) powinna brzmieć: 72 lata, w przeszłości pracował w firmach budowlanych. Jest sędzią klasy krajowej w lekkiej atletyce, kierownikiem klubu piłkarskiego, działaczem związkowym i społecznym. Udziela się w PZPRiI oraz w Kabarecie Senior-i-Ta działającym przy MDK w Redzie, którego jest aktorem. Bezpartyjny.
Wbrew faktom podaliśmy, że W. Falkiewicz jest dziadkiem, za co przepraszamy zainteresowanego w imieniu osób, przygotowujących materiały wyborcze do gazety.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.