Zalety imionami ludzi

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Redzie odbyło się ciekawe spotkanie z prof. Edwardem Brezą, wybitnym językoznawcą, który zaprezentował swoją najnowszą książkę  „Zalety imionami ludzi”. Organizatorem promocji książki była nie tylko biblioteka, ale również Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Redzie, którego prezesem jest Bogusław Breza, syn autora książki.

– Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskie jest wydawcą książki „Zalety imionami ludzi”, ponieważ jest to bardzo ważna i interesująca pozycja – mówi Bogusław Breza. – Każdy z nas jest ciekawy, skąd pochodzi jego imię i co oznacza. Ta książka powinna trafić do bibliotek i szkół, aby była dostępna dla mieszkańców.
Zainteresowanie książką potwierdza dyrektor redzkiej biblioteki, Bożena Natzke.
– Nowe wydawnictwo jest już w naszych zbiorach, a czytelnicy chętnie sięgają po tę książkę – mówi dyrektor biblioteki. – Zwłaszcza przyszli rodzice, mogą skorzystać z wiedzy prof. Brezy, wybierając się dla mającego się urodzić dziecka.
Uczestnicy promocji książki wysłuchali wykładu prof. Edwarda Brezy o pochodzeniu imion oraz zadawali szczegółowe pytania autorowi.

Bogusław Breza jest m.in. autorem opracowania pt. „Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Redzie 1992-2002”, ale także monografii Wejherowa i Rumi. Był dyrektorem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, inicjatorem  Ogólnopolskiego Konkursu Prozatorskiego im. Jana Drzeżdżona, pomysłodawcą „Biblioteki Kaszubskiej”.  Jest historykiem i prawnikiem. W Redzie, gdzie mieszka od 1990 roku, pracuje w kancelarii prawnej.  Bogusław Breza jest kandydatem do Rady Powiatu Wejherowskiego w nadchodzących wyborach samorządowych.
Bogusław Breza jest m.in. autorem opracowania pt. „Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Redzie 1992-2002”, ale także monografii Wejherowa i Rumi. Był dyrektorem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, inicjatorem Ogólnopolskiego Konkursu Prozatorskiego im. Jana Drzeżdżona, pomysłodawcą „Biblioteki Kaszubskiej”. Jest historykiem i prawnikiem. W Redzie, gdzie mieszka od 1990 roku, pracuje w kancelarii prawnej. Bogusław Breza jest kandydatem do Rady Powiatu Wejherowskiego w nadchodzących wyborach samorządowych.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jest organizatorem wielu imprez kulturalnych w Redzie, na ogół organizowanych we współpracy z biblioteką. Wkrótce, bo 18 listopada o godz. 17.00 odbędzie się tam promocja książki w języku kaszubskim Aleksandry i Dariusza Majkowskich pt. „Mòja pierwszô Bibliô”. W programie: prezentacja książki, rozmowa z autorami i spotkanie przy kawie i herbacie.
Do tradycji weszły organizowane przez Zrzeszenie w redzkich szkołach eliminacje do konkursu recytatorskiego „Rodno mowa” oraz nabożeństwa, przygotowywane przez Zrzeszenie w redzkich parafiach, odprawiane w języku kaszubskim.
– Spotkania, koncerty, promocje wydawnictw – to wszystko służy pielęgnowaniu języka i kultury kaszubskiej, ale praca w Zrzeszeniu uzmysławia, jak wiele jest jeszcze do zrobienia – mówi Bogusław Breza. – Niekiedy wręcz poraża lekceważenie, szczególnie u młodego pokolenia, kultury kaszubskiej, a niekiedy kultury w ogóle. Dotyczy to znajomości miejscowych dziejów, specyfiki środowiska naturalnego, a są w nich elementy, z których wszyscy redzianie powinni być dumni.
Bolączką działaczy ZK-P, podobnie jak innych redzkich organizacji społecznych jest brak odpowiedniej do ich działalności i znaczenia siedziby.
– Może nadszedł czas, aby przerwać dyskusję na temat jej umiejscowienia, a podjąć decyzję i skutecznie ją realizować? – pyta Bogusław Breza       AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.