Od całodobowej stomatologii do specjalistów i rehabilitacji

Rozmowa z Grzegorzem Lipskim, mieszkańcem Wejherowa, dyrektorem ds. medycznych NZOZ nr 1 w Rumi

– Jaki plan działania w Wejherowie ma Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej nr 1 w Rumi?
– Można powiedzieć, że ambitny. Planujemy rozszerzenie zakresu nowoczesnych usług medycznych i specjalistycznych zabiegów. W placówce rumskiego NZOZ będzie można m.in. leczyć zęby, skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych oraz pomocy różnych specjalistów. Różnorodne usługi medyczne będą oferowane w rozbudowanej bazie przy ul. 10 Lutego.
– Jest tam już ośrodek zdrowia, urządzony w budynku dawnej przychodni kolejowej.
– Tak. Nowa przychodnia w Wejherowie działa od niedawna w budynku koło Dworca Głównego PKP. Codziennie od godziny 7 rano do 19 przyjmuje w niej dwóch lekarzy rodzinnych. Wykonujemy tam również badania EKG oraz oznaczamy poziom cukru w surowicy.
– Na zewnątrz widać zmiany. Co one oznaczają?
– Rozbudowujemy przychodnię, ponieważ znajdą się w niej całodobowe usługi stomatologiczne. Powstaną tam dwa nowoczesne gabinety lekarskie oraz gabinet chirurgii stomatologicznej.
Przez 24 godziny na dobę pacjenci będą mieli dostęp do tych specjalistów. To ważne, ponieważ do tej pory w Wejherowie nie ma takiej placówki.
Gabinet chirurgii będzie wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt, dzięki któremu m.in. pacjentowi siedzącemu na fotelu stomatologicznym będzie można od razu zrobić zdjęcie RTG zębów.
– Czy taki luksus dla pacjentów to daleka przyszłość?
– Staramy się jak najszybciej wprowadzić nowoczesne usługi. Wymaga to jednak opracowania różnorodnej, skomplikowanej dokumentacji. Budynek będzie oddany do użytku w sierpniu, a pacjentów powinniśmy przyjmować od października.
– To nie koniec inwestowania w służbę zdrowia i usługi medyczne na terenie Wejherowa?
– Rzeczywiście mamy też inne pomysły. Zamierzamy wykupić od PKP działki, aby rozbudować przychodnię o część specjalistyczną i rehabilitację.
Potrzebujemy około dziewięciu miesięcy na sporządzenie dokumentacji, a także budowę i wyposażenie nowej placówki.
Powodzenie naszego przedsięwzięcia zależy od zgody PKP na wykup działek. W 2012 roku takie grunty mają być skierowane do przetargu. Jeżeli tak się stanie, to w 2013 roku wejherowianie będą mogli korzystać ze specjalistycznych usług medycznych w nowej przychodni.
– Widać, że pozytywnie rozwija się współpraca z instytucjami medycznymi, ministerialnymi oraz samorządem.
– Przychylnie na nasze plany rozszerzania usług medycznych patrzy pomorski Narodowy Fundusz Zdrowia. Życzliwe są również władze miasta i pan prezydent Krzysztof Hildebrandt, który jest zainteresowany rozwojem i rozszerzaniem dostępności do usług medycznych.
Dzięki temu rozwiązujemy problemy formalno-prawne. Trzeba to doceniać, bo nie wszędzie spotykamy się z przychylnością włodarzy i decydentów.
– Jako wejherowianin służy pan w dalszym ciągu swojemu miastu.

– Oczywiście. Wcześniej pracowałem dla mieszkańców Wejherowa, byłem szefem służb medycznych w wejherowskiej jednostce wojskowej.
Teraz, pracując w NZOZ nr 1 w Rumi mogę z satysfakcją wdrażać program rozwoju usług medycznych na terenie Wejherowa. Mam nadzieję, że nam się to uda.
– Życzymy zatem sukcesów. Dziękuję za rozmowę.


Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.