Kombatanci i ich goście

Przedstawiciele środowisk kombatanckich powiatu wejherowskiego i Gdyni uczestniczyli w dorocznym spotkaniu integracyjnym, które odbyło się w  Rumi. Organizatorem spotkania był Związek Inwalidów Wojennych i Wojskowych RP w Wejherowie.

Podczas spotkania przewodniczący Rady Kombatanckiej Stanisław Harasiuk poinformował o najważniejszych przedsięwzięciach, w których brali udział kombatanci. Większość z nich to tradycyjne uroczystości patriotyczne związane z rocznicą zakończenia i wybuchu II wojny światowej, organizowane na terenie Małego Trójmiasta Kaszubskiego, a także w Białej, Łężycach, Piaśnicy i Gdyni.     
W tym roku Związek Inwalidów Wojennych i Wojskowych RP zorganizował dwie wycieczki – do Muzeum Powstania Warszawskiego i Obozu-Muzeum na Majdanku w Lublinie oraz na Litwę. W Wilnie kombatanci zwiedzili m.in. cmentarz na Rossie oraz starówkę wileńską z Ostrą Bramą.
Stanisław Harasiuk dziękował za pomoc sponsorom oraz przypomniał, że dzięki przychylności prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta kombatanci od wielu lat korzystają bezpłatnie z siedziby przy ul. Hallera w Wejherowie oraz otrzymują dotację na swoją działalność. Poinformował również, że spotkanie integracyjne odbyło się dzięki wsparciu sponsorów: Sławomira Szyca i Jerzego Grota. Pomocy udzielili również Henryk Kanczkowski, Gabriela Lisius, Jacek Thiel i Henryk Połchowski.  
Podczas spotkania przy żołnierskiej grochówce i ognisku przygrywał zespół muzyczny. Można było potańczyć i pośpiewać m.in. pieśni ułańskie i partyzanckie.
Członek Zarządu ZIW RP Henryk Połchowski zaprezentował swoją najnowszą książkę „Wojenne losy”, która zawiera wspomnienia wojenne mieszkańców m.in. Wejherowa, Gdyni, Pucka i Rumi a także biografie bł. s. Alicji Kotowskiej i kpt. Antoniego Kasztelana.   
W spotkaniu z kombatantami wzięli udział oficerowie z wejherowskiej jednostki Marynarki Wojennej, komendant Straży Miejskiej oraz samorządowcy i radni.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.