Tablica na szkole

W Luzinie, na budynku starej szkoły podstawowej, odsłonięto pamiątkową tablicę, poświęconą prof. Gerardowi Labudzie, pierwszemu Honorowemu Obywatelowi Gminy Luzino. Wójt Jarosław Wejer oraz synowie profesora odsłonili tablicę w 4 rocznicę śmierci słynnego luzinianina.

Luzino uczciło pamięć wybitnego Kaszuby, pochodzącego z tej gminy i pochowanego w tej wsi – profesora Gerarda Labudy. Ponieważ 1 października minęła 4 rocznica jego śmierci, odsłonięto pamiątkową tablicę, poświęcona profesorowi.
Tablicę umieszczono w centrum Luzina, na budynku starej szkoły, do której w dzieciństwie, 90 lat temu, uczęszczał Gerard Labuda.

Pochodzący z Kaszub profesor karierę naukową zyskał w Poznaniu. Był jednym z najbardziej znanych historyków zajmujących się, średniowieczem. Pełnił zaszczytną funkcję rektora Uniwersytetu Adama Mickiewicza, a także prezesa Polskiej Akademii Nauk. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Prof. Labuda został honorowym obywatelem Poznania, Gdańska, Gniezna i rodzinnego Luzina.
Z okazji uroczystego odsłonięcia tablicy, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Luzinie przygotowali uroczystą akademię.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.