W Wejherowie rozwija się przedsiębiorczość

Liczba firm w gospodarce Wejherowa zwiększyła się w latach 2010-2013 ogółem o 355 podmiotów tj. o 6,6 procent. W tym samym okresie liczba firm w skali kraju zwiększyła się raptem o 4,1 procent, a w województwie pomorskim o 4,4 procent.  Trend rozwoju pozwala przewidywać wzrost liczby firm w Wejherowie w końcówce 2014 roku i przyszłych latach. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że nowe przedsiębiorstwa oznaczają nowe miejsca pracy dla mieszkańców.

Gospodarka Wejherowa rozwija się szybciej niż gospodarka Polski czy Pomorza. Tak wynika z badań Instytutu Eurotest. Wejherowo należy do stosunkowo małej grupy miast w kraju, gdzie nastąpił wzrost przedsiębiorczości i rozwój ilościowy małych i średnich firm.  
Dziś, podstawę wszystkich współczesnych gospodarek europejskich stanowią mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. To głównie im gospodarka zawdzięcza swój wzrost. W Polsce jest zarejestrowanych 4 miliony firm, ponad 98 proc. stanowią mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Tworzą one ponad 48 proc. PKB.
Również w Wejherowie dominują firmy mikro, małe i średnie. Ogółem w gospodarce Wejherowa (według stanu na koniec 2013 roku) funkcjonuje 5661 firm.
W okresie od 2010 roku w Wejherowie przybyło 355 podmiotów gospodarczych. Najwięcej w takich branżach jak: przetwórstwo przemysłowe (+144), obsługa rynku nieruchomości (+ 63), edukacja (+ 63), działalność profesjonalna, naukowa, techniczna (+50). Niewielki ubytek objął handel hurtowy i detaliczny oraz naprawy (-13).  Ta zmiana struktury podmiotów powinna cieszyć wszystkich mieszkańców Wejherowa.

INSTYTUT EUROTEST z Gdańska istnieje od 1991 roku. To renomowany podmiot specjalizujący się w różnego rodzaju badaniach i analizach. Wykonuje badania, analizy marketingowe z dziedziny handlu i usług, rynku pracy, opinii mieszkańców, badań turystyki, badań oceny i kierunków zaspokajania potrzeb klientów, badań stopnia satysfakcji klientów. Posiada referencje od wielu instytucji, urzędów i firm.

OD REDAKCJI:
W trwającej obecnie samorządowej kampanii wyborczej, w hasłach kandydatów często pojawia się wątek rozwoju gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy. Obiektywne dane pokazują, że w Wejherowie rozwija się przedsiębiorczość, co przekłada się na sytuację na rynku pracy, która ulega poprawie. Mają w tym swój udział również działania prowadzone przez władze miasta z prezydentem Krzysztofem Hildebrandtem i popierającym go Ruchem Społecznym „Wolę Wejherowo”.
Oskarżenia opozycyjnej Platformy Obywatelskiej z Jackiem Gafką i Arkadiuszem Szczygłem na czele o rzekomej ucieczce firm z Wejherowa i tym, że prezydent Wejherowa nie dba o rozwój gospodarczy i nowe miejsca pracy są – w świetle obiektywnych badań i danych – nieprawdziwe, to zwykła przedwyborcza propaganda.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.