Wciąż tańsze ciepło

Pomimo inflacyjnej podwyżki cen ciepła przez OPEC w wysokości 3 procent, koszty ciepła w Wejherowie nadal są najniższe w porównaniu z Gdańskiem, Sopotem czy Gdynią. Kłamliwe informacje o rzekomo 20-procentowej podwyżce cen przez OPEC, pojawiające się w niektórych mediach i na facebook’u związanym z Platformą Obywatelską, to element kampanii wyborczej. Chodzi o oczernianie prezydenta Krzysztofa Hildebrandta.

Średnie roczne koszty ogrzewania mieszkania o powierzchni 50 m kw. według grup taryfowych OPEC, w rozbiciu na miasta (wartość brutto) Założenia na podstawie średnich mocy i zużycia ciepła w budynkach ogrzewanych msc. Moc na potrzeby grzewcze 4,3 kW Zużycie roczne ciepła 27,91 GJ
Średnie roczne koszty ogrzewania mieszkania o powierzchni 50 m kw. według grup taryfowych OPEC, w rozbiciu na miasta (wartość brutto) Założenia na podstawie średnich mocy i zużycia ciepła w budynkach ogrzewanych msc. Moc na potrzeby grzewcze 4,3 kW Zużycie roczne ciepła 27,91 GJ

PODWÓJNA KONTROLA
Decyzja o podniesieniu cen za ciepło nie jest jakimś „widzimisię” OPEC-u, który pod tym względem podlega co najmniej podwójnej kontroli.
Po pierwsze, tego typu decyzje muszą być zaakceptowane przez Urząd Regulacji Energetyki, który został specjalnie powołany m.in. do kontroli cen ciepła. Obecna podwyżka uzyskała taką akceptację prezesa URE w lipcu 2014 roku.
Po drugie, ceny kontrolowane są także przez Radę Nadzorczą OPEC, w której prezydent Wejherowa reprezentuje mieszkańców. Wszystko po to, aby każda cenowa regulacja miała swoje uzasadnienie w nowych inwestycjach, a nie była chęcią podniesienia zysków dla samej spółki.

MOŻLIWE RÓŻNICE
Podkreślić trzeba, że ceny za ciepło określone przez OPEC dla całych spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych są potem przez nie przeliczane dla indywidualnych odbiorców, lokatorów zgodnie z regulaminami wewnętrznymi. Ostateczna cena dla odbiorów indywidualnych może uwzględniać np. metraż mieszkania, ogrzanie części wspólnych, zużycie wody w całym budynku, straty ciepła, odmienne zasady rozliczeń sezonu grzewczego.  Często w efekcie ceny różnią się od siebie i cen OPEC-u, ale przedsiębiorstwo nie ma na to wpływu.

JAK NIE KIJEM, TO PAŁKĄ
Związani z PO i opozycją autorzy nieprawdziwych doniesień o wysokości podwyżki opłat OPEC-u za ciepło z pewnością podnieśliby podobny alarm, gdyby wejherowski OPEC nie inwestował w system grzewczy.
Ponieważ jednak przedsiębiorstwo może się pochwalić znaczącymi przedsięwzięciami, jak choćby niedawną modernizacją kotłowni Nanice, twórcy bajek o 20-procentowej podwyżce milczeniem pomijają fakt, że dzięki tej inwestycji zmniejszono o 8000 ton rocznie zużycie węgla w Wejherowie. Jedna z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych w Polsce ciepłownia w Nanicach pozwoliła nie tylko zmniejszyć emisję CO2 i pyłów, ale także wytwarza obecnie prąd poprawiając bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców.

ZNÓW BRUDNA KAMPANIA?
Należy się spodziewać, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy często będziemy się spotykać z podobnymi przypadkami niepełnej prawdy lub zwykłymi kłamstwami na potrzeby kampanii wyborczej. Tak było cztery lata temu przed wyborami i znów zapowiada się brudna kampania przeciwko Krzysztofowi Hildebrandtowi.
Przypomnijmy, że po wyborach w 2010 roku prezydent Hildebrandt wygrał trzy procesy sądowe z członkami i sympatykami Platformy Obywatelskiej, którzy musieli publicznie przepraszać go za kłamstwa i zniesławienia z okresu kampanii wyborczej.
AK.

Bezpłatne porady prawne

Krajowa Rada Radców Prawnych i Prezydent Miasta Wejherowa organizują akcję „Niebieski parasol”, w ramach której przez cały obecny tydzień, do 27 września w Wejherowie są udzielane nieodpłatne porady prawne.
Radcy prawni są do dyspozycji w wejherowskim ratuszu do piątku w godz. 16-18, a w sobotę 27 września w godz. od 10 do 12.
Akcja „Niebieski Parasol” cieszy się wielką popularnością. Każdorazowo udzielanych jest kilka tysięcy porad.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.