Wojenne wspomnienia

Przez całe lato w wejherowskim ratuszu mogliśmy oglądać interesującą wystawę Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowaną „Wejherowo w okresie niemieckiej okupacji 1939-1945”. Niedawne zamknięcie wystawy było okazją do promocji dwóch wydawnictw,  nawiązujących do 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ukazał się katalog wystawy o tym samym tytule oraz książka „Wojenne losy” Henryka Połchowskiego.

Henryk Połchowski oraz przegladający jego książkę: Bogna Zubrzycka z WUTW i Bogusław Suwara, sekretarz miasta.
Henryk Połchowski oraz przegladający jego książkę: Bogna Zubrzycka z WUTW i Bogusław Suwara, sekretarz miasta.

Zastępca kierownika Wydziału Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wejherowie Jacek Thiel, inicjator wystawy i wydania publikacji przypomniał, ze ekspozycję odwiedziło kilka tysięcy osób, zwłaszcza podczas Nocy Muzeów w maju br.
Jacek Thiel wyraził nadzieję, że to początek współpracy miasta z IPN.
Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt wyraził zadowolenie, że wystawa cieszyła się w Wejherowie ogromnym zainteresowaniem. dzięki poświęconemu jej wydawnictwu będzie żyła dalszym życiem. Katalog zawiera artykuły ilustrowane zdjęciami z wystawy autorstwa prof. dr. hab. Andrzeja Gąsiorowskiego z Muzeum Stutthof w Sztutowie, dr Moniki Tomkiewicz z gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Bożeny Włodarczyk -Prokuratora Okręgowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. Obie panie gościły na niedawnym spotkaniu w ratuszu.
– Naszym obowiązkiem jest przypominanie historii zwłaszcza młodym pokoleniom – powiedział prezydent Hildebrandt. – Przemawiając do sumień młodzieży chcemy  przekazać jej, jak ważne jest zabieganie o pokój i budowanie relacji między ludźmi. Wejherowo było w czasie wojny bardzo mocno doświadczone. Tu funkcjonowało hitlerowskie więzienie, w pobliżu znajdują się lasy, w której ginął kwiat polskich patriotów.
Na tym spotkaniu zaprezentowano nową książkę Henryka Połchowskiego, wydaną przez Wydawnictwo Region. Książka zawiera wspomnienia konkretnych osób, które przeżyły II wojnę światową w różnych okolicznościach.
– Większość z bohaterów książki już nie żyje, pozostało tylko troje moich rozmówców. tym bardziej cieszę się, ze udało mi się utrwalić przeżycia moich bohaterów – powiedział H. Połchowski. – Opowiedziane przez nich wydarzenia przywołują atmosferę wojny tak jak ją przeżyli, zapamiętali i zdążyli opowiedzieć, zanim odeszli.
Dodajmy, że ostatnie dwa rozdziały książki to opracowania biograficzne, poświęcone kpt. Antoniemu Kasztelanowi oraz błogosławionej s. Alicji Kotowskiej, którzy zginęli podczas II wojny światowej.  
W spotkaniu wzięła udział jedna z bohaterek książki, Anna Czajkowska. Obecni byli też m.in. przedstawiciele władz miasta oraz Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
– Wspomnienia są cennym źródłem informacji, w tym przypadku tym ważniejszym, że mamy książkę i materiały z wystawy, które wspomnienia weryfikują – stwierdził  radny i historyk Mirosław Lademann..          A. Kuczmarska

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.