Instalacje solarne na 253 budynkach

Kolejnych 100 instalacji solarnych zainstalowano w tym roku na domach mieszkańców gminy Luzino w ramach  projektu „Czyste powietrze Gminy Luzino”. W ubiegłym roku w ramach projektu zamontowano 253 tego rodzaju urządzenia. Obecnie dzięki projektowi około 10 procent  budynków na terenie gminy Luzino posiada kolektory solarne do podgrzewania ciepłej wody. Luzino jest jedyną gminą w powiecie wejherowskim, realizującą takie przedsięwzięcie.

Montaż kolektorów słonecznych na terenie gminy Luzino realizowano w dwóch etapach. Pierwsza umowa obejmowała montaż 250 instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych oraz 3 instalacje na budynkach gminnych (Szkoła Podstawowa w Luzinie, Barłominie i Wyszecinie). Projekt realizowany był przez Fundację Zenona Plecha z Gdańska a partnerem była Gmina Luzino. Ta część projektu zakończyła się w ubiegłym roku.
Ze względu na duże zainteresowanie projektem, wójt Jarosław Wejer podjął starania o zdobycie kolejnych środków. Udało się zdobyć fundusze na kolejne instalacje solarne, dzięki czemu do czerwca br. wykonano 100 instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych.
Koszt instalacji, jaki ponoszą mieszkańcy stanowi około 30-35 proc.  kosztu całkowitego instalacji.
– Tego rodzaju inwestycje są korzystne z różnych powodów, m.in. ze względów ekologicznych – mówi Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino. –  Jesteśmy jedyną gminą w powiecie wejherowskim, która realizuje taki projekt i wspiera finansowo mieszkańców, instalujących urządzenia solarne.
Montaż instalacji solarnych to jednak nie jedyne inwestycje, prowadzone na terenie gminy.
Jak informuje Kazimierz Hinc, kierownik referatu inwestycyjno-eksploatacyjnego w Urzędzie Gminy Luzino, obecnie realizowane są inwestycje dofinansowane ze środków UE, takie jak budowa wodociągu na ul. Andersa (do ul. Zielonej) w Kębłowie, budowa wodociągu na ul. św. Jadwigi i Wiejskiej w Kębłowie, budowa wodociągu i kanalizacji na ul. Ofiar Stutthofu w Luzinie. W Luzinie na ul. Dobrej, Wybickiego, Wilczka oraz ul. kard. S. Wyszyńskiego trwa budowa kanalizacji sanitarnej , a w Luzinie i Kębłowie. wykonywane są studnie głębinowe
Wkrótce rozpocznie się II etap budowy kanalizacji deszczowej i nawierzchni asfaltowej na ul. Łąkowej w Luzinie.
Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego ważne są inwestycje i remonty w szkołach. Zmodernizowane zostaną oddziały przedszkolne we wszystkich szkołach podstawowych. Remonty obejmą zwłaszcza sanitariaty. Szkoły otrzymają nowy sprzęt, a także zostaną wyposażone w place zabaw.
Przy Szkole Podstawowej w Kębłowie powstaje boisko ze sztuczną nawierzchnią, co z pewnością ucieszy dzieci.

Oszczędności rekompensują wydatki
Żeby zainstalować kolektory słoneczne na dachu, trzeba zainwestować częściowo własne pieniądze. Unia Europejska dofinansowuje 75 procent kosztów zakupu trzech paneli (ich cena wynosi ok. 13,5 tys. zł), zaś koszt montażu finansowany jest przez mieszkańca.
Jednak oszczędności, wynikające z mniejszych rachunków za ciepłą wodę rekompensują wydatki.
Kolektory kumulują energię w słoneczne dni, głównie wiosną i latem, ale również jesienią i zimą, jeśli świeci słońce. Kolektory słoneczne są tanim sposobem na czerpanie korzyści ze źródeł odnawialnych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.