Ciekawe wystawy

W ratuszu w Wejherowie (sala na parterze) do końca wakacji można obejrzeć ciekawą wystawę „Wejherowo w okresie niemieckiej okupacji 1939-1945”, przygotowaną przez prezydenta Wejherowa, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz Muzeum Stutthof. Z kolei w Wejherowskim Centrum Kultury dzisiaj po południu odbędzie się wernisaż.

Interesująca wystawa historyczna w ratuszu w Wejherowie.
Interesująca wystawa historyczna w ratuszu w Wejherowie.

Intencją autorów wystawy historycznej było udostępnienie zdjęć i dokumentów, do których dostęp mieli dotychczas jedynie historycy i prawnicy. Takich, jak np. fotografia Hitlera w budynku wejherowskiego starostwa.
Tematami wystawy są: zabójstwo polskich jeńców wojennych na dziedzińcu więzienia 10 września 1939 r., masowe egzekucje w Lasach Piaśnickich, zabójstwo Franciszka Alberta Hebla w październiku 1939 r. oraz Zakład Wychowawczy dla Chłopców w Wejherowie w latach 1939-1943.
Ważnym tematem jest Wejherowska konspiracja w latach 1939-1945, a także niszczenie Kalwarii Wejherowskiej.
Z kolei w Filharmonii Kaszubskiej od jutra będzie można oglądać wystawę prac wejherowskich artystów. Dzisiaj (14 sierpnia) w Galerii WCK (I piętro, ) o godz. 16.00 odbędzie się wernisaż Wejherowskiego Pleneru Architektonicznego pt. „Architektura Wejherowa”.
Na wystawie znajdą się prace Tomasza Meringa, Tadeusza Podgórskiego, Karoliny Pałasz, Wiesławy Pałasz, Anety Fittkau, Karola Formeli, Zofii Orczyńskiej, Danuty Niźnikiewicz, Katarzyny Żukowskiej, Joanny Magdaleny Siemieńczuk, Katarzyny Koniecznej, Magdaleny Chomiak, Anny Kaźmierak, Marii Hossmann, Diany Hossmann, Barbary Łaban- Januszko.
Wstęp na obie wystawy wolny.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.