Pod koniec kwietnia w Wejherowie odbył się XXVII Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu. Przez dwa dni w naszym mieście królowała muzyka i śpiew.
Przesłuchania chórów odbywały się w Państwowej Szkole Muzycznej a koncert galowy w Filharmonii Kaszubskiej, ale uczestniczące w Festiwalu chóry można było też usłyszeć na wejherowskim rynku podczas spontanicznych prezentacji na balkonie Ratusza. Uczestnicy Festiwalu wzięli udział w paradzie ulicami miasta, a prowadziła ich Orkiestra Dęta im. Stanisława Moniuszki w Tczewie. Na rynku odbyło się też baletowe widowisko o tematyce morskiej.
W ramach Festiwalu Pieśni o Morzu chóry zabrzmiały także w kościołach w Wejherowie i w Gościcinie.
– Festiwal Pieśni o Morzu nie bez powodu odbywa się w Wejherowie, mieście o bogatej, ponad stuletniej historii ruchu śpiewaczego. Nawiązuje on do zjazdów śpiewaczych, które od 1900 roku odbywały się w naszym mieście – mówi prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.
Organizatorem Festiwalu jest Filharmonia Kaszubska – Wejherowskie Centrum Kultury oraz Prezydent Miasta Wejherowa. Współorganizatorzy festiwalu to: Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Gdański Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Rada Chórów i Zespołów Kaszubskich.
Partnerami festiwalu są Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Wejherowie oraz Szkoła Podstawowa nr 9 im. Józefa Wybickiego w Wejherowie.
Patronat honorowy nad XXVII. edycją Festiwalu objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marta Cienkowska, Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydent Wejherowa.
Grand Prix Festiwalu i statuetkę Złocistego Żagla otrzymał Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej.
Wśród licznych laureatów Brązowych, Srebrnych i Złotych Dyplomów oraz wyróżnień znalazły się chóry z Wejherowa i powiatu wejherowskiego:
Brązowy dyplom – Wejherowski Chór Męski „Harmonia” (dyrygent Leszek Gołąb)
Srebrny Dyplom – Chór „GIOIA” z SP im. Jana Pawła II w Kębłowie (dyrygent Julianna Danielewicz)
Złoty Dyplom – Chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie (dyrygent Aleksandra Janus),
Złoty Dyplom – Chór Dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina w Wejherowie (dyrygent Ewa Rocławska).
Oba te chóry (na zdjęciach poniżej) otrzymały również nagrodę pieniężną w wysokości 4000 zł oraz wyróżnienia:
Chór SP nr 9 w Wejherowie – za najlepsze wykonanie utworu marynistycznego (za utwór „Morze”- sł. Dorota Gellner, muz. Anna Rocławska-Musiałczyk),
Chór Dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. – za najciekawsze wykonanie utworu o tematyce marynistycznej z repertuaru kompozytorów Pomorza Gdańskiego (za utwór „Wiatr na plaży”, sł. Dorota Gellner, muz. Anna Rocławska-Musiałczyk).
Gratulujemy!