Międzynarodowy plener malarski

W Czymanowie w gminie Gniewino, od 11 do 24 września będzie odbywał się międzynarodowy plener malarsk,i organizowany przez Aleksandra Skotarczaka – założyciela i prezesa Kaszubsko-Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Współorganizatorem pleneru jest Wejherowskie Centrum Kultur i prezydent Wejherowa. Przez 11 lat historii pleneru odbywał się on w różnych miejscach na terenie Pomorza m.in. w Dębkach, Słajszewie i Białogórze. Od kilku lat impreza artystyczna gości na terenie Ośrodka Technicznego Elektrowni Szczytowo-Pompowej w Czymanowie przy jeziorze Żarnowieckim. Początkowo organizowany dla kilku osób plener o charakterze regionalnym rozrósł się w ciągu ostatniego 10-lecia do miana międzynarodowego.
Choć chętnych na uczestnictwo w tym prestiżowym dla marynistów wydarzeniu nigdy nie brakowało, organizatorzy, dbając o artystyczny klimat i kameralność pleneru zamknęli w tym roku listę uczestników na 25 osobach.
Oprócz malarzy polskich na kartach historii pleneru zapisali się także artyści z Norwegii, Rosji, Litwy, Japonii i Francji. W tym roku do grona uczestników dołączą malarze Niemieccy.
W tym roku, jak i w latach poprzednich uczestnicy pleneru spotkają się, by malować przede wszystkim motywy morskie – marynistyczne.
Plener zakończy się wernisażem w Muzeum Regionalnym na zamku w Krokowej. Wydarzenie ma charakter otwarty i każdy dysponujący czasem i chęcią może czuć się na nie zaproszony. 14 października wystawa przeniesie się do sali wystawowej Ratusza w Wejherowie.
Szczegóły dotyczące pleneru i wystawy znaleźć można na stronie www.aleksander-skotarczak.pl, a także na stronie Wejherowskiego Centrum Kultury www.wck.org.pl

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.