Coraz mniej starych pieców
Niedawno w obszernym artykule informowaliśmy o proekologicznej polityce władz miasta, zmierzającej do zstąpienia pieców w budynkach nowoczesnymi systemami grzewczymi. Nic dziwnego zatem, że niedawno prezydent Wejherowa podpisał z dwiema wspólnotami mieszkaniowymi umowy na dofinansowanie modernizacji systemu grzewczego. Nowe ogrzewania otrzymają kamienice przy ul. Sobieskiego 268 i 12 Marca 238. Wspólnota mieszkaniowa przy ul. Sobieskiego 268 otrzymała dofinansowanie w wysokości 70 tys. zł, a wspólnota przy ul. 12 Marca 238 – 144 tys. zł.
Zgodnie z uchwałą z 19 lutego 2008 r., miasto finansuje inwestycje proekologiczne prowadzone w budynkach należących do wspólnot mieszkaniowych, w których miasto posiada udział oraz w budynkach komunalnych. Bezwzględnym warunkiem jest likwidacja wszelkich pieców domowych i lokalnych kotłowni węglowych. Od roku 2008 wymieniono w Wejherowie ogrzewanie w kilkunastu budynkach.
Zanieczyszczenie jest odczuwalne zwłaszcza w śródmieściu Wejherowa, gdzie występuje duże zagęszczenie starego budownictwa wielorodzinnego, wyposażonego w piece węglowe.
– Wymiana ogrzewania w budynkach jest bardzo ważna ponieważ wpływa ona na zdrowie mieszkańców Wejherowa – mówi prezydent Krzysztof Hildebrandt. – Wiadomo, że spalanie węgla, a czasami też śmieci powoduje zanieczyszczenie powietrza, a w efekcie choroby, przede wszystkim raka. Postanowiłem temu przeciwdziałać.
Z inicjatywy prezydenta Rada Miasta przyjęła pilotażowy program finansowania modernizacji systemów grzewczych budynków mieszkalnych na proekologiczne w latach 2008-2013. Finansowanie inwestycji ze strony miasta nie może jednak przekroczyć 75 proc. jej łącznych kosztów. Pieniądze przypadną po równo na lokale komunalne, jak i prywatne w budynku.