Żółty kamień

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie odbyła się promocja drugiej powieści kaszubskiej  Stanisława Janke  „Żołti kam”.  Książka jest autorskim tłumaczeniem na kaszubski polskojęzycznej powieści wejherowskiego pisarza „Żółty kamień”, nagrodzonej przez Miasto Gdańsk w 1997 roku.

– To jest książka o wolności, o wolności kaszubskiej, chodzi o czas przed 80. rokiem, o zjazdach pisarzy kaszubskich, odkrywanie swojej tożsamości i druga warstwa książki to jest poszukiwanie wolności obywatelskiej. To jest tu splecione wolność kaszubska z wolnością obywatelską niezależnej opozycji na Wybrzeżu. Książka jest skierowana dla wszystkich poszukujących prawdy o tamtych czasach – wyjaśnia Stanisław Janke, autor książki „Żołti kam”.
Przypomnijmy, że pierwszą powieścią Stanisława Janke, wydaną w języku kaszubskim była „Łiskawica” (Błyskawica), która ukazała się  w 1989 roku.
Stanisław Janke jest dziennikarzem, poetą i prozaikiem, tłumaczem, twórcą i historykiem literatury kaszubskiej.
Urodzony w Kościerzynie, pochodzi z leżącego nieopodal Lipusza, a od  ponad 30 lat mieszka w Wejherowie i współtworzy pejzaż kulturalny tego miasta. W latach 1979-2002 związany był zawodowo z miesięcznikiem „Pomerania”, najbardziej opiniotwórczym pismem ruchu kaszubsko-pomorskiego.
Janke  zasłynął m.in. z przetłumaczenia w 2010 roku na język kaszubski „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym samym roku otrzymał Nagrodę Remusa przyznaną przez Zarząd Powiatu Wejherowskiego za całokształt działalności literackiej i dziennikarskiej oraz szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury.
Stanisław Janke jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Akcja „Żółtego kamienia” rozgrywa się w Gdyni, Gdańsku oraz na Kaszubach u schyłku lat siedemdziesiątych XX wieku. Autor wikłając głównego bohatera w osobliwe i niejednokrotnie sensacyjne zdarzenia próbuje uchwycić złożone przejawy współczesnego przebudzenia kulturowo-etnicznego na Kaszubach oraz zwiastun narodzin niezależnej opozycji na Wybrzeżu.
Wątki współczesne przeplatają się z odniesieniami do lat trzydziestych, znajdującymi się na stronach tajemniczego pamiętnika nastoletniej dziewczyny, który dostaje się do rąk głównego bohatera Albina Białka.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.