Młodzi filmowcy

„Film to życie, z którego wymazano plamy nudy” – te słowa Alfreda  Hitchcocka mogłyby przyświecać młodym adeptom sztuki filmowej, zgromadzonym w czerwcu w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego  w Wejherowie . Odbył się tam finał I Powiatowego Przeglądu Filmowego, kontynuującego wieloletnią tradycję Powiatowych Konkursów Wiedzy o Filmie.

Organizatorzy konkursu- I Liceum Ogólnokształcące  i Wejherowskie Centrum Kultury, widząc zainteresowanie środowisk młodzieżowych filmem amatorskim, postanowili wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Do młodzieży gimnazjów i liceów Powiatu Wejherowskiego rozesłano propozycję nakręcenia materiału filmowego w dowolnej formie gatunkowej. Wspólny  temat : „Młodzi wobec świata współczesnego” dawał możliwość różnorodnej interpretacji i swobody spostrzeżeń.
Do prac w skład jury zaproszono wieloletnich przyjaciół i „zapaleńców” Powiatowego  Konkursu Wiedzy o Filmie pod przewodnictwem Andrzeja Puszkiewicza – filmoznawca, opiekuna DKF-ów w Gdańsku, organizatora eliminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy  o Filmie.  Jury pod jego przewodnictwem, doceniając przede wszystkim pomysłowość młodych twórców filmowych oraz jakość nadesłanego materiału przyznało I miejsce filmowi „W sieci obojętności” reżyserów skupionych wokół Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie.
Drugie miejsce otrzymał film „Jeden krok od wieczności” Jakuba Szumilasa z I LO im. Króla Jana III Sobieskiego. Wyróżniono również filmy „Kordian” i „Mały Książę – Róża”.
Członkowie jury zwrócili uwagę na zróżnicowany poziom techniczny prac konkursowych. Docenili oryginalność pomysłów młodych ludzi. Mam nadzieję, że w przyszłym roku konkurs będzie cieszył się jeszcze większą popularnością.
– Edukacja filmowa jest niezwykle ważna, zarówno na etapie gimnazjalnym, jak i ponadgimnazjalnym – powiedziała Beata Płotka, odpowiedzialna za organizacje konkursu. – Ważne jest, by przygotować młodych ludzi do dojrzałego uczestnictwa w kulturze. Uczestnictwo w  I Powiatowym Przeglądzie Filmowym to niewątpliwie jeden ze sposobów, by tę dojrzałość osiągnąć

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.