Siedem wejherowskich szkół podstawowych, 199 klas, ponad 2 tysiące uczniów, blisko 53 tys. przejazdów rowerowych. Tak wyglądała tegoroczna akcja Rowerowy Maj w Wejherowie. Na boisku Szkoły Podstawowej nr 8 podsumowano IV edycję kampanii. Najaktywniejsi uczniowie wzięli udział w losowaniu sześciu rowerów.
W tym roku w kampanii Rowerowy Maj wzięły udział 32 miasta. W Wejherowie akcja cieszy się coraz większym powodzeniem.
– Zwycięzcom gratuluję wyników, a wszystkim uczestnikom wytrwałości. Bo tak naprawdę każdy, kto wstał i wsiadł na rower, jest wygranym. Był to miesiąc pełen aktywności, radości, codziennych wyzwań i przede wszystkim zdrowych nawyków – powiedział Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – Gratuluję wszystkim, którzy przez cały miesiąc przyjeżdżali do szkoły rowerem, hulajnogą czy na rolkach. Pokazaliście, że ruch to przyjemność.
Dziękuję nauczycielom i wychowawcom za wsparcie, motywację i za to, że sami dawali przykład. Dziękuję rodzicom za doping, za pomoc logistyczną i za to, że wspierali dzieci w codziennych dojazdach.
Najlepszą szkołą, trzeci raz z rzędu, została Szkoła Podstawowa nr 5: 52 proc. frekwencji. Drugie miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 11: 45 proc. frekwencji rowerowej. Trzecie miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 8: 42 proc. frekwencji. Te trzy szkoły otrzymały w nagrodę defibrylatory AED.
Wśród uczniów ze 100-procentową frekwencją rozlosowano rowery, które otrzymali: Karolina Rzepa (SP 5), Zofia Rathnau (SP 6), Julian Długoński (SP 8), Karina Formella (SP 9), Wiktoria Liżewska (SP 11), Tyberiusz Morawski (Naja Szkoła).
Wyróżniono także po dwie najlepsze klasy z każdej z siedmiu placówek.
• 2 038 – tyle uczniów wzięło udział w akcji; to rekordowa liczba uczestników
• ponad 52 914 km – tyle przejazdów rowerowych wykonali uczniowie
• 39 proc. wyniosła frekwencja
•785 – tylu uczniów miało 100-procentową frekwencję, czyli nie opuścili ani jednego dnia w pokonywaniu drogi do szkoły na rowerze.