W rocznicę koronacji

31 maja br. na wejherowskim rynku została odprawiona Msza św. dziękczynna z okazji 15. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Wejherowskiej oraz kanonizacji Jana Pawła II. Nabożeństwu przewodniczył ks. abp Jose Rodriguez Cabrallo z Watykanu, a koncelebrowali je ks. abp Sławoj Leszek Głódź, prowincjał o. Filemon Janka i inni kapłani.

Uroczystość poprzedziła procesja z kościoła klasztornego pw. św. Anny pod ratusz, na którego tle ustawiony był ołtarz. Metropolita Gdański, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wyjaśnił, że ks. arcybiskup Jose Rodriguez Cabrallo pełni w Watykanie funkcję sekretarza Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w randze wiceministra. Tym samym jest przełożonym wszystkich zakonów na całym świecie.

 

W swojej homilii dostojny gość mówił o roli Matki Boskiej jako pośredniczce między wiernymi a Bogiem. Mówił też o roli Matki Bożej Wejherowskiej w uzdrawianiu chorych w wejherowskim Sanktuarium.
– Słyszałem wiele o waszym mieście i o Matce Bożej z Wejherowa. Widzę, że jesteście nie tylko pobożni, ale jesteście ludem maryjnym. Przyjmijcie Maryję w swoim domu, w waszym życiu i w waszym sercu. Trwajcie w tym – powiedział ks. abp Jose Rodriguez Cabrallo. Słowa księdza Arcybiskupa tłumaczył o. Kajetan Dzienisz, wejherowianin pracujący we Włoszech.
Arcybiskupowi Jose Rodrigueza Carballo za udział w wejherowskiej uroczystości dziękował prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. Natomiast zastępca prezydenta Bogdan Tokłowicz w imieniu obecnych odczytał Akt Zawierzenia Maryi naszej ojczyzny, władz samorządowych Wejherowa oraz mieszkańców miast i wsi powiatu wejherowskiego.

Na nabożeństwie wzięli udział m.in. o. dr hab. Adam Sikora, ks. prałat Tadeusz Reszka, o. Daniel Szustak – kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wejherowie o. oraz byli wejherowscy gwardiani.
Nabożeństwo uświetnił swoim występem Chór Męski „Harmonia”, natomiast w rocznicowym koncercie wystąpiły zespoły „Greccio” z Wronek i „W niebo głosy” z Tczewa.

15 lat temu, 5 czerwca 1999 roku, podczas uroczystej mszy świetej na sopockim Hipodromie Papież Jan Paweł II nałożył korony na Obraz Matki Bożej Wejherowskiej z Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wejherowie.
Pozdrowił wówczas Wejherowo i jego mieszkańców.

Odpust
W najbliższą sobotę i niedzielę w Wejherowie odbędzie się Odpust Trójcy Świętej
14 czerwca o godz. 14.00  odbędą się centralne obchody kalwaryjskie, natomiast o godz. 17.30  przy kościele Trzech Krzyży  na Kalwarii Wejherowskiej odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem o. definitora i rektora WSFH Bernarda Marciniaka.
W niedzielę 15 czerwca o godz. 8.00  odbędzie się Droga Krzyżowa na Kalwarii a o godz. 10.00  odbędzie się tam suma odpustowa.

{phocagallery view=category|categoryid=130|limitstart=0|limitcount=0|imageshadow=shadow1|detail=3|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaydescription=0|enableswitch=1|overlib=3|displayimgrating=0}

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.