Miasto pięknieje

Remont zabytkowych kamienic

Zakończył się remont dwóch zabytkowych kamienic w centrum Wejherowa: przy ul. 12 Marca 248 i Klasztornej 3. To kolejne wejherowskie budynki, które otrzymały dotację z miasta na sfinansowanie prac konserwatorskich.

 

W domu przy ul. 12 Marca 248 wykonano remont elewacji frontowej kamienicy od strony deptaka, dofinansowany z budżetu miasta w kwocie 72 tys. zł. Wspólnota Mieszkaniowa tej nieruchomości w ramach kompleksowych prac przeprowadziła również remont pozostałych elewacji: od ul. Wałowej i wewnętrznych elewacji dziedzińca, a także remont dachu, izolację ścian piwnicznych budynku kamienicy oraz remont wykusza drewnianego w obrębie dziedzińca.
Prace, prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, niewątpliwie wydobyły walory architektoniczne budynku. Co więcej, podczas remontu doszło do ciekawego odkrycia.
– Kamienica była pokryta powłokami farb, które powoli ściągaliśmy aby wydobyć piękno i subtelność frontowej elewacji – opowiada Ewa Jachnicka, kierownik prac konserwatorskich. – W trakcie ściągania jednego z kapiteli (głowica, najwyższa część kolumny, red.), który miał posłużyć za formę dla tych zniszczonych, okazało się, że na odwrociu mamy tzw. kapsułę czasu – czyli fragmenty postrzępionej gazety, która posłużyła dla wzmocnienia popękanego kapitelu. Z resztek tej gazety dowiedzieliśmy się o prawdopodobnym roku powstania kamienic czyli 1891.
W budynku przy ul. Klasztornej 3, w której od prawie 100 lat funkcjonuje piekarnia, wymieniona została stolarka okienna, drzwi oraz wzmocniono ściany frontowe domu. Dofinansowanie remontu elewacji frontowej wyniosło prawie 20 tys. zł.
Właściciel budynku wykonał już remont pozostałych elewacji obiektu i dba kompleksowo o jego estetykę. Zakończone prace pozwolą przystąpić do planowanego na przyszły rok odtworzenia tynków i sztukaterii na elewacji frontowej.

 

To zasługa miasta i właścicieli budynków

Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa:

– Remonty przeprowadzane w zabytkowych kamienicach mają bardzo duży wpływ na wizerunek Wejherowa. Każdego roku miasto przeznacza środki na ich przeprowadzanie. To również dzięki miejskim dotacjom pięknieją w Wejherowie elewacje kościołów, zabytkowe ołtarze i stylowe kamienice. Pozytywny efekt tych zmian to również wynik działań właścicieli budynków i wspólnot. Dziękujemy im wszystkim za dbałość o swoje nieruchomości.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.