Nowa wystawa

W wejherowskim ratuszu otwarto wystawę „Wejherowo w okresie niemieckiej okupacji 1939-1945” przygotowaną przez prezydenta Wejherowa, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku oraz Muzeum Stutthof.

Wystawę oglądano m.in. podczas Nocy Muzeów 17 maja.
Wystawę oglądano m.in. podczas Nocy Muzeów 17 maja.

Tematami tej wystawy są: „Zabójstwo polskich jeńców wojennych na dziedzińcu więzienia w Wejherowie w dniu 10 września 1939 r.”, „Masowe egzekucje w Lasach Piaśnickich, październik-grudzień 1939 r.”, „Zabójstwo Franciszka Alberta Hebla października 1939 r. w Świecinie – Powiat Wejherowo”, „Zakład Wychowawczy dla Chłopców w Wejherowie (Erziehungshalt Neustadt) w latach 1939-1943”, „Wejherowska konspiracja w latach 1939-1945”oraz „Niszczenie Kalwarii Wejherowskiej”.
Intencją autorów wystawy było udostępnienie mieszkańcom Wejherowa i okolic, zdjęć i dokumentów, do których dostęp mieli dotychczas jedynie historycy i prawnicy.
W otwarciu wystawy uczestniczyli: prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski z Muzeum Stutthof, prokurator Bożena Włodarczyk z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku i dr Monika Tomkiewicz z IPN, a także prok. Maciej Schulz – naczelnik Oddziałowej Komisji ŚZpNP w Gdańsku, Marcin Włodarczyk prok. okręgowy w Słupsku, Piotr Tarnowski – dyrektor Muzeum Stutthof, Elżbieta Grot z Muzeum Stutthof, prof. dr hab. Piotr Semków –  dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i Danuta Sadowska z IPN. Obecni byli także samorządowcy z miasta i powiatu oraz członkowie rodzin związanych z wydarzeniami sprzed wielu lat.
Ciekawą wystawę udostępniono mieszkańcom miasta 17 kwietnia podczas Nocy Muzeów, ale można ją oglądać w ratuszu aż do wrzesnia br. 1 września tego roku będziemy obchodzić 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.