Odpust i rocznica

30 maja w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Wejherowie rozpocznie się Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego, a także uroczystości, związane z piętnastą  rocznicą koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Wejherowskiej.

Obraz Matki Bożej Wejherowskiej został ukoronowany 5 czerwca 1999 roku
Obraz Matki Bożej Wejherowskiej został ukoronowany 5 czerwca 1999 roku

W piątek 30 maja w Domu Pielgrzyma o godz. 14.00 rozpocznie się sympozjum z okazji XV Rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu.
Tego dnia o godz. 16.00  przy kaplicy Bożego Grobu, nastąpi powitanie pielgrzymek od strony Kościerzyny i okolic, a o godz. 17.45 przy Kaplicy Piłata powitanie pielgrzymek z Kartuz, Przodkowa, Żukowa.
31 maja o godz. 8.00 rozpocznie się msza św. dla pielgrzymów w kościele klasztornym, a o godz. 11.00  przy Kaplicy Piłata kolejne powiatania, tym razem pielgrzymek z Oliwy, Szemuda, Gdyni, Kielna, Koleczkowa i okolic. Tego dnia o godz. 12.00  przy kaplicy III upadku Chrystusa (ul. Strzelecka) nastąpi powitanie pielgrzymek z Lini, Strzepcza, Luzina, Sychowa, Zwartowa, Choczewa i okolic.
31 maja o godz. 14.00 w kościele klasztornym rozpoczną się centralne obchody kalwaryjskie z kazaniami.
Tego samego dnia uroczysta liturgia odbędzie się na Placu Wejhera. O godz.17.30  odprawione będzie nabożeństwo majowe (z okazją do spowiedzi), a o godz. 18.00  uroczysta msza św. pod przewodnictwem O. abp. Jose Rodrigueza Caballo OFM – sekretarza Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w Watykanie. Msza święta zostanie odprawiona z udziałem ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia – Metropolity Gdańskiego oraz zaproszonych gości.
W sobotni wieczór, o godz. 20.00 rozpocznie się koncert zespołów „W niebo głosy” z Tczewa i „Greccio” z Wronek.
W niedzielę 1 czerwca o godz. 7.00 w kościele klasztornym rozpocznie się msza św. dla pielgrzymów z Kościerzyny i okolic. Po niej z placu przy kościele klasztornym wyruszy Droga Krzyżowa na Kalwarię dla pielgrzymów, którzy przybędą w niedzielę rano. O godz. 8.45  przywitani zostaną pielgrzymi z Nowego Dworu Wejher., Bolszewa i Gościcina.
O godz. 9.00 ruszy procesja z Najświętszym Sakramentem na Kalwarię Wejherowską, gdzie o godz. 10.00  odprawiona zostanie suma odpustowa pod przewodnictwem n.o. prowincjała Filemona Janki OFM.
Po mszy św. uczestnicy uroczystości będą żegnać przybyłe do Wejherowa pielgrzymki. O godz. 14.15 przy Kaplicy Piłata nastąpi pożegnanie pielgrzymki z Oliwy.

Kaszubskie Lourdes
26 lipca1998 r. franciszkańska parafia obchodziła 25–lecie swojego istnienia. Ówczesny gwardian o. Robert Nikel wręczył ks. abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu dokumenty potrzebne do oficjalnego zwrócenia się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o koronację Obrazu.
Obraz Matki Bożej Wejherowskiej został ukoronowany przez papieża Jana Pawła II w Sopocie 5 czerwca 1999 roku, podczas pielgrzymki Ojca Świetego do Ojczyzny.
Wejherowski Obraz jest jedynym na Kaszubach koronowanym przez samego papieża, św. Jana Pawła II.
Oficjalnym tytułem Madonny Wejherowskiej jest wezwanie Uzdrowienie Chorych na duszy i ciele. Z racji tego wezwania i licznych przypadków uzdrowień duchowych i cielesnych, pojawiła się w ostatnich latach nowa nazwa Wejherowa – kaszubskie Lourdes.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.