Cenne zabytki

Od siedmiu lat władze Wejherowa przyznają dotacje na remonty zabytkowych obiektów w mieście. Podczas ostatniej sesji wejherowscy radni przyjęli uchwały, na mocy których dotacje zostaną przeznaczone na ratowanie trzech wejherowskich zabytków: klasztoru ojców Franciszkanów, Domu Pomocy Społecznej przy ul. Św. Jacka oraz kościoła pw. Trójcy Świętej.

Klasztor Franciszkanów otrzyma 240 tys. złotych, na wykonanie pokryć dachowych, montaż okien połaciowych i wykonanie kominów wentylacyjnych trzech skrzydeł budynku. w przyszłości ma pełnić funkcję Domu Pielgrzyma.
100 tys. zł otrzymała parafia pw. Trójcy Świętej w Wejherowie na wymianę pokrycia dachowego. Kościół jest najstarszym i jednym z najcenniejszych zabytków Wejherowa, powstałym w okresie założenia miasta.
Natomiast Dom Pomocy Społecznej z Ośrodkiem Dziennego Pobytu dla Dzieci prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincenta a Paulo otrzymał dotację w wysokości 48 tys. zł na wymianę okien w części budynku. Zabytkowa stolarka okienna w części, gdzie znajduje się Oddział Dziecięcy, ze względu na zły stan techniczny, wymaga wymiany na nową, będącej rekonstrukcją oryginalnej.

Łącznie w ostatnich 7  latach Wejherowo przekazało na dofinansowanie remontów i prac konserwatorsko-restauracyjnych ponad 2,5 mln złotych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.