Uroczystości i rajd

3 Maja z okazji podwójnego, państwowego i religijnego święta, w Luzinie odbyła się patriotyczna uroczystość z udziałem ks. prałata Zygfryda Leżańskiego, wójta gminy Luzino Jarosława Wejhera, radnych gminnych i powiatowych oraz mieszkańców wsi. Obecny był również pochodzący z Luzina ks. prof. Jan Perszon.

Najpierw w kościele św. Wawrzyńca odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny, a po liturgii składano kwiaty pod Pomnikiem Powstańców i Wojaków. Harcerze 70. Luzińskiej Wodnej Drużyny Harcerskiej zaciągnęli pod pomnikiem wartę honorową, a ponadto drużyny wzięły udział w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Oprawę muzyczną  mszy świętej zapewniła Orkiestra Dęta pod batutą Wojciecha Brzozowskiego.

Po południu w Luzinie odbył się 3-Majowy Rajd Rowerowy, a więc świąteczna rekreacja i integracja dla wszystkich.

Pomnik Powstańców i Wojaków w Luzinie, odsłonięty 11 listopada 2010 r. stanął w miejscu identycznego obelisku, ufundowanego przez Towarzystwo Powstańców i Wojaków w 1928 r. Przedwojenny pomnik, który był dla miejscowej ludności symbolem wolności, został zniszczony przez hitlerowców podczas kampanii wrześniowej 1939 roku, a po II wojnie światowej, w czasach PRL-u nie wolno było wracać do tej historii ani o niej mówić. Pomnik został odbudowany z inicjatywy radnych gminy.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.