Recytacje po kaszubsku

Dominik Machaliński z Kielna, Bartosz Bieszk i Łucja Lesner z Gościcina, Natalia Grzenkowicz z Luzina i Karol Barzowski z Wejherowa najlepiej w swoich kategoriach wiekowych recytowali wiersze i prozę w języku kaszubskim. W czerwcu br. będą reprezentować powiat wejherowski na finale Konkursu „Rodnô Mowa” w Chmielnie.

Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych we współpracy z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zorganizował Powiatowe Eliminacje 43. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mowa”.
Podczas eliminacji, które odbyły się w wejherowskim muzeum 28 kwietnia, teksty w języku kaszubskim recytowali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z powiatu wejherowskiego. Było ich aż 78.
Jury powiatowych eliminacji, w składzie: Eugeniusz Pryczkowski, Jadwiga Hewelt oraz Bogumiła Gołąbek wytypowali laureatów.

Wśród najmłodszych uczestników pierwsze miejsce zajął Dominik Machaliński z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kielnie. W kategorii klas I-III zwyciężył Bartosz Bieszk ze Szkoły Podstawowej w Gościcinie. Uczennica tej samej szkoły – Łucja Lesner, zwyciężyła w kategorii klas IV-VI.
Najlepiej i najpiękniej mówiącą po kaszubsku gimnazjalistką okazała się Natalia Grzenkowicz z Luzina. Karol Barzowski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie zwyciężył w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
Finał tegorocznego konkursu „Rodnô Mowa” odbędzie się w dniach 7-8 czerwca 2014 r. w Chmielnie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.