Izba pamięci

Otwarcie nowej Izby Pamięci w Zespole Szkół nr 3 im. Martyrologii Piaśnicy w Wejherowie miało piękną oprawę. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 i Gimnazjum nr 3 przygotowali wzruszający program artystyczny.

Wstęgę na drzwiach izby przecina Krzysztof Hildebrandt.
Wstęgę na drzwiach izby przecina Krzysztof Hildebrandt.

Nie zabrakło ważnych gości na czele z prezydentem Krzysztofem Hildebrandtem oraz ks. prałatem Danielem Nowakiem. Obecna była również prezes Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka Małgorzata Śliwicka.  Gości, nauczycieli, rodziców i uczniów powitała dyrektor szkoły, Danuta Czernewska.

Odmieniona Izba Pamięci Martyrologii Piaśnicy zawiera tylko jeden eksponat: urnę z mogioł piasnickich. Na ścianach sali artysta plastyk Tomasz Morek wykonał 12 tysięcy symbolicznych ukrzyżowanych postaci. Razem z ciekawą kolorystyką, rysunki i napisy tworzą niesamowity klimat. Część dokumentująca zbrodnię wykonana została w nowej technologii – jako multimedialna prezentacja. Na przeszkolonych drzwiach można przeczytac motto: „Istniejemy, póki ktoś o nas pamieta”.
Pamięć o ofiarach i bohaterach jest naszym obowiązkiem, o czym dobrze wiedzą uczniowie Zespołu Szkół nr 3, nie tylko z okazji patriotycznej uroczystości.

AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.