Szpital w Wejherowie w ekstraklasie

Skuteczna trombektomia mechaniczna

Trombektomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym mózgu będzie realizowana przez Szpital Specjalistyczny w Wejherowie. To drugi taki ośrodek na Pomorzu.

 

Na zdjęciu: Wejherowski Heart-Brain Team - od lewej: dr Artur Dziadkiewicz, dr Krzysztof Pawłowski, prof. dr hab. Marek Szołkiewicz oraz dr Michał Sulkowski.                                                                Fot. Szpitale Pomorskie
Na zdjęciu: Wejherowski Heart-Brain Team – od lewej: dr Artur Dziadkiewicz, dr Krzysztof Pawłowski, prof. dr hab. Marek Szołkiewicz oraz dr Michał Sulkowski. Fot. Szpitale Pomorskie

Dobre dni dla Szpitali Pomorskich, które uzyskały zgodę na realizowanie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia trombektomii mechanicznej u pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Liderem projektu leczenia udarów poprzez wykonywanie tego rodzaju zabiegów jest Oddział Neurologii z Oddziałem Udarowym wejherowskiego szpitala, kierowany przez dr n.med. Alicję Mączkowiak.
Trombektomia mechaniczna była realizowana głównie przez ośrodki uniwersyteckie w ramach ogólnopolskiego programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia. Pomimo starań, szpital w Wejherowie nie uzyskał wcześniej ministerialnej zgody na udział w programie, wobec czego od kilku lat procedurę realizowano bez refundacji, tylko w celu zabezpieczenia potrzeb pacjentów Oddziału Udarowego wejherowskiego szpitala. Dotychczas udało się wykonać blisko 170 takich zabiegów.
– Trombektomia mechaniczna jest najskuteczniejszą metodą leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Skuteczne przywrócenie przepływu krwi w zamkniętej tętnicy w pierwszej godzinie od zdarzenia daje wysokie prawdopodobieństwo, że pacjent po udarze zachowa pełną funkcjonalną sprawność – informuje dr n. med. Alicja Mączkowiak.
Procedura jest wykonywana w Pracowni Radiologii Zabiegowej Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie, kierowanej przez dr Krzysztofa Pawłowskiego, a wyniki uzyskiwane przez interdyscyplinarny zespół w niczym nie ustępują wynikom osiąganym w najlepszych ośrodkach udarowych na świecie.
Jak podkreśla prof. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie, cały zespół ludzi wykonał olbrzymią pracę, aby pokonać organizacyjne, logistyczne, prawne, infrastrukturalne i finansowe przeszkody, dzięki której szpital w Wejherowie awansował do ekstraklasy jednostek zajmujących się leczeniem udaru niedokrwiennego w Polsce.
– Chciałbym podziękować prezes Szpitali Pomorskich, Jolancie Sobierańskiej-Grendzie i członkom Zarządu za wyjątkową przychylność, jaką wykazywali dla tego projektu, jak również lekarzom, pielęgniarkom, technikom obu Oddziałów za zaangażowanie i wzorową współpracę oraz dodatkowo dr Hannie Goworowskiej, która miała swój udział w inicjacji projektu – dodaje prof. Marek Szołkiewicz.
– Szpital Specjalistyczny im. Ceynowy w Wejherowie to drugi ośrodek na Pomorzu oferujący tę zaawansowaną procedurę, co umacnia rolę Szpitali Pomorskich jako miejsca zapewniającego najnowocześniejsze standardy opieki nad pacjentami po udarze – podkreśla prezes Jolanta Sobierańska-Grenda.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.