Okiem kamery
Dzięki rozbudowie nowoczesnej sieci światłowodowej na terenie Wejherowa będzie można zainstalować 74 kamery, monitorujące miasto przez całą dobę. Zdaniem władz miasta i policji, zdecydowanie poprawi to bezpieczeństwo mieszkańców.
W Wejherowie monitoring działa od 2002 roku. Na terenie miasta działa 31 kamer, pracujących metodą analogową. Dzięki rozbudowie sieci światłowodowej, będzie można zainstalować aż 74 kamery, funkcjonojących w systemie cyfrowym. Oprócz monitoringu w siedzibie Straży Miejskiej w ratuszu, uruchomiono stanowisko monitoringu miejskiego również w Komendzie Powiatowej Policji w Wejherowie. Przekazanie go do użytku odbyło się 9 kwietnia br.
Podczas spotkania z udziałem m.in. komendanta powiatowego policji inspektora Krzysztofa Lawera, komendanta Straży Miejskiej Zenona Hincy, sekretarza miasta Bogusława Suwary i przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa i Samorządów Osiedlowych Henryka Jarosza, prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt wyraził zadowolenie z przeprowadzonej inwestycji.
– Ze względu na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa w Wejherowie, zależało nam na podłączeniu do systemu monitoringu większej liczby kamer. Stąd rozbudowa sieci światłowodowej w mieście i wybudowanie stanowiska monitoringu w komendzie policji, z którą na co dzień współpracuje Straż Miejska – powiedział prezydent Hildebrandt.
Koszt połączenia siecią światłowodową ratusza miejskiego z Komendą Powiatową Policji i budową w siedzibie policji stanowiska monitoringu wyniósł ok. 420 tys. zł. Inwestycję sfinansowano z budżetu miasta.
Insp. Krzysztof Lawer podziękował za to prezydentowi Wejherowa (obaj na zdjęciu wyżej) dodając, że dzięki kamerom oficer dyżurny ma przez całą dobę podgląd na różne miejsca w mieście. Dzięki temu policja może szybciej reagować na zdarzenia, a obraz zapisany cyfrowo pozwoli rozpoznać sprawcę oraz pociągnąć go do odpowiedzialności.
Najważniejsze, że spowoduje to spadek przestępczości, tak jak to miało miejsce wszędzie tam, gdzie wcześniej zainstalowano kamery.
BaK