Uczniowie znają historię swojego miasta

Szkolne podchody z okazji święta Wejherowa

Sześć drużyn ze szkół podstawowych w Wejherowie uczestniczyło w miejskich podchodach z okazji święta miasta. Rywalizację wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 11, przed drużyną Społecznej Szkoły Podstawowej i drużyną Szkoły Podstawowej Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego. Tradycyjnie zabawę zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 9 w Wejherowie.

 

Przed wyjściem trzyosobowych drużyn na trasy odbyło się losowanie kopert z zadaniami. Dyrektor „dziewiątki” Olga Tomaszewska poinformowała, że organizatorkami podchodów są nauczycielki z SP 9 – Anna Korzonek i Marta Dettlaff. Dyrektor SP nr 9 życzyła wszystkim dużo wrażeń i miłego poznawania miasta. Po powrocie uczniów z tras komisja konkursowa oceniła wykonanie zadań, a uczniowie obejrzeli program artystyczny w wykonaniu dzieci z SP nr 9 pod kierunkiem Barbary Piotrowicz. Drużyny zwiedziły także izbę historyczną w ratuszu.
W uroczystym podsumowaniu konkursu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta: prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz, radna Lilianna Breen, a także nauczyciele, którzy przygotowali swoje reprezentacje. Po zakończeniu podchodów wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami udali się pod pomnik Jakuba Wejhera, gdzie delegacje szkół złożyły kwiaty i wykonano pamiątkowe zdjęcie uczestników podchodów.
– Tematem przewodnim tegorocznych podchodów była rodzina, dlatego rywalizacja była nastawiona na znane rodziny z Wejherowa i ich domy (w tym rodzinę Jakuba Wejhera i drzewo genealogiczne Wejherów). Pytania były losowane w kopertach, a w każdej z nich była zagadka. Uczniowie musieli rozszyfrować miejsce zagadki, jak najszybciej udać się do tego miejsca i tam wykonać zadanie – wyjaśnia Anna Korzonek, jedna z głównych organizatorek zabawy.
Jedno z zadań polegało na tym, aby udać się na cmentarz, odnaleźć osobę związaną z Willą Musica, obliczyć ile lat żyła ta osoba i odpowiedzieć na pytanie: co teraz znajduje się w Willa Musica?
Zdaniem jurorki dzieci wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat historii miasta. Trasy podchodów były dosyć rozległe, niektórzy uczestnicy podczas rywalizacji pokonali nawet po 10 tysięcy kroków.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.