Siedem ofiar śmiertelnych

Czy władze powiatu należycie dbają o bezpieczeństwo na drogach powiatowych? Starosta Józef Reszke (Platforma Obywatelska) wtrąca się w kompetencję zarządców innych dróg, gdy tymczasem na „swoim podwórku” nie potrafi dobrze zadbać o bezpieczeństwo.

Przy okazji dyskusji o fotorejestratorach „łapiących” kierowców, przejeżdżających na czerwonym świetle na drodze krajowej nr 6 okazało się, że źle wygląda bezpieczeństwo na drogach w powiecie.
Liczby mówią same za siebie. Od początku tego roku aż siedem osób poniosło śmierć na drogach w powiecie, w tym dwie w Wejherowie na drogach powiatowych, żadna na drodze krajowej nr 6.
To niebezpieczny sygnał, gdyż w całym 2013 roku na wszystkich drogach w powiecie wejherowskim zginęło w wypadkach 16 osób. Wzrosła również liczba wypadków w powiecie do 182, co oznacza 50 proc. (!) wzrost w stosunku do 2012 roku.
Starosta Reszke ostatnio wypowiadał się krytycznie na temat fotorejestratora na skrzyżowaniu ul. Orzeszkowej i Gdańskiej, która jest drogą krajową zarządzaną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Tylko, że ten zarządca poradził sobie z poprawą  bezpieczeństwa na „szóstce”, a J. Reszke na swoich drogach powiatowych nie potrafił tego zrobić.
Na drodze  krajowej od Rumi do Godętowa jest bardziej bezpiecznie. Zapewne przyczynił się do tego montaż fotorejestratorów na czerwonym świetle i fotoradarów rejestrujących przekroczenia prędkości.
Takie są fakty i skutki montażu tych urządzeń, które może i nie są lubiane przez kierowców, ale chyba lepsze niż wypadki drogowe, kalectwo i śmierć.
Platforma Obywatelska słabo przędzie w sondażach. Zachowanie i wypowiedzi starosty Józefa Reszke w sprawie fotorejestratora na skrzyżowaniu ul. Orzeszkowej i Gdańskiej można uznać jako zagrania „pod publiczkę” przed wyborami, bowiem żądania starosty są oceniane jako niezgodne z prawem, co dobitnie potwierdza stanowisko Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Starosta jako urzędnik i osoba również  odpowiedzialna za bezpieczeństwo na drogach powinien o tym wiedzieć. Dlatego te działania są nieskuteczne.
Przebija też zakłamanie w takich wypowiedziach. Jak bowiem Józef Reszke chce zapewnić bezpieczeństwo na drodze krajowej?  Jakie ma realne i konkretne propozycje? Czy tak jak na drogach powiatowych?

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.