Ciekawa historia Wejherowa

Gryfy Literackie 2023 wręczone

Laureatami 17. edycji konkursu „Gryf Literacki” zostali: w kategorii literatura piękna – Dawid Wasiniewski za książkę „Byliśmy niewinni”, w kategorii książek popularno-naukowych – Michał Hinc i Adam Lubocki za „Dzieje Wejherowa na jeden dzień”.

 

Od lewej: Dawid Wasiniewski, Adam Lubocki, Anna Urmańska i Michał Hinc. Fot. Leszek Spigarski
Od lewej: Dawid Wasiniewski, Adam Lubocki, Anna Urmańska i Michał Hinc. Fot. Leszek Spigarski

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie, która jest organizatorem konkursu, ogłoszono jego wyniki. W tym roku do nagrody „Gryf Literacki” nominowanych zostało 40 publikacji, które ukazały się w 2023 roku i które są związane osobą autora, bądź tematyką książki z naszym regionem.
– Ideą konkursu jest promocja wydawnictw z naszego regionu, a nagroda jest ukoronowanie pracy naukowej i literackiej autorów – powiedziała Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. – Gratuluję wszystkim autorom nominowanych publikacji, którzy swoją twórczości wnieśli nową jakość do świata literackiego. Dziękujemy, że dzielicie się swoimi talentami, swoją pasją inspirując nas do odkrywania światów i doświadczeń.
– Cieszę się że w jubileuszowym roku 380-lecia powstania Wejherowa, w obu kategoriach Gryfa Literackiego otrzymały publikacje ściśle związane z Wejherowem – powiedział Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa, który również pogratulował autorom nominowanych książek oraz laureatom. – Książka „Dzieje Wejherowa na jeden dzień”, których autorami są Michał Hinc i Adam Lubocki w przystępny sposób przedstawia najważniejsze wydarzenia, mające wpływ na dzieje i rozwój naszego miasta. Przeczytałem i gorąco polecam. Druga to powieść Dawida Wasiniewskiego „Byliśmy niewinni”. To wehikuł czasu, dzięki któremu możemy się przenieść do Wejherowa końca lat trzydziestych, a następnie być świadkami dramatycznych wydarzeń związanych z wybuchem II wojny światowej. Z pewnością po tę lekturę sięgnę. Podziękowania należą się także dyrektor biblioteki – Ewelinie Magdziarczyk-Plebanek, członkom Kapituły konkursowej i wszystkim zaangażowanym w konkurs pracownikom.
Laudacje wygłosili Piotr Schmandt i Mateusz Szuba. Kapitała konkursowa postanowiła nie przyznawać Kaszubskiego Gryfa Literackiego, ze względu na zaledwie dwa tytuły zgłoszone w tej kategorii do konkursu.
Adam Klein, członek kapituły postanowił wyróżnić Annę Urmańską, autorkę tomiku poezji „Zapisane”.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.