Wejherowianka z wyboru

Pamiętają o Bognie Zubrzyckiej

Na budynku siedziby Stowarzyszenia Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku przy ul. Kopernika 13 w Wejherowie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Bogusławie Zubrzyckiej, byłej wykładowczyni i rzeczniczce SWUTW, zmarłej . Odsłonięcia dokonali: słuchaczka SWUTW Zdzisława Obrębska i prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.

 

Jak podkreślił prezydent Krzysztof Hildebrandt, Bogna Zubrzycka była zaangażowana w sprawy miasta, aktywnie uczestniczyła w społeczno-kulturalnym życiu.
– Pani Bogna była osobą wszechstronnie uzdolnioną i posiadaczką wielu talentów, w tym poetką, miłośniczką literatury polskiej, filozofii i kultury. Kochała też Wejherowo. Cieszę się, że pamię o niej jest pielęgnowana. Dzięki temu jest z nami w myśl słów, że „Nie umiera ten, kto żyje w naszych sercach i pamięci” – podkreślił prezydent.
Przed odsłonięciem tablicy, którą ufundowało Miasto Wejherowo, laudację o życiu i działalności Bogusławy Zubrzyckiej, szczególnie podczas kilkunastoletniego okresu zamieszkiwania w Wejherowie, wygłosiła Wanda Kantecka.
W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczyli: starosta wejherowski Gabriela Lisius i wicestarosta Jacek Thiel.

 

Bogusława Zubrzycka, posługująca się też imieniem Bogna, urodziła się w Warszawie w 1933 roku, mieszkała w Gdyni., a od 2004 r. – w Wejherowie, w którym jak sama powiedziała: „od razu się zakochała”. Efektem tego zauroczenia są m.in. poświęcone miastu wiersze, opowiadania i tekst słuchowiska. Była kilkukrotną laureatką wejherowskiego konkursu literackiego „Powiew Weny”. Spod jej pióra wyszedł tomik wierszy „Poema starszej pani” oraz książki „Mój Jasny Brzeg” i „W zamknięciu”.
Jako wolontariuszka aktywnie angażowała się w działania Stowarzyszenia Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie była nie tylko cenioną wykładowczynią, ale także rzeczniczką prasową uczelni.
Występowała również w grupie teatralnej „Srebrna Nitka”. Wielka propagatorka aktywizacji seniorów.
Bogna Zubrzycka zmarła ponad dwa lata temu, w styczniu 2022 roku.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.