Uczniowie ratują żaby

Co roku wiosną odbywa się taka akcja

Wiosną zwierzęta budzą się ze snu zimowego i rozpoczynają swoje aktywności. M.in. żaby udają się na gody do zbiorników wodnych. Aby bezpiecznie do nich dotarły, po raz kolejny uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wejherowie przenosili płazy przez ulicę do stawów na osiedlu Fenikowskiego.

 

W akcji wzięli udział uczniowie i nauczyciele wejherowskiej „Piątki”, a także dyrektor szkoły Beata Dampc. Szczególnym gosciem był prezydent miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt wraz ze swoim zastępcą Arkadiuszem Kraszkiewiczem.
Jak podkreślił prezydent, akcja ratująca żaby jest przedsięwzięciem edukacyjnym, żywą lekcją przyrody, z której każdy uczeń zdobywa długotrwałą wiedzę na temat świata zwierząt.

Kierowco, jedź ostrożnie

Szkolna społeczność zwraca się z prośbą do kierowców, aby uważniej i wolniej jechali przez ulicami Orzeszkowej i Fenikowskiego, bo może to zaoszczędzić życie wielu płazom. Uczniowie i nauczyciele proszą również o nieniszczenie płotków, które zamontowane są na terenie parkingu – powstrzymują one płazy od wejścia na jezdnię.

 

Płazy spełniają bardzo ważną rolę, ponieważ są dobrym wskaźnikiem stanu środowiska – reagują na zanieczyszczenie gleby i wody m.in. metalami ciężkimi, pestycydami i węglowodorami. Przyczyniają się do równowagi biologicznej. Płazy odżywiają się głównie komarami, meszkami i ślimakami nagimi (jakże uciążliwe bywają dla człowieka).
Co ciekawe, ropucha szara (która najliczniej występuje na tym terenie) wykazuje duże przywiązanie do zbiornika wodnego, w którym się narodziła, a maksymalny zasięg migracji może wynieść ok. 3 kilometry.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.