Garnki sprzed tysięcy lat

Czym jest Góra Zamkowa w Wejherowie? Skąd się wzięły w ziemi garnki? Czy wykopaliska są prowadzone tylko w Egipcie?  Na te i inne pytania odpowiadają dzieciom archeolodzy z Fundacji  Ochrony i Promocji Zabytków Pomorza „Pro turris” z Gdyni. Ciekawe lekcje archeologii odbyły się już w Szkole Podstawowej nr 6 w Wejherowie, a jutro 4 kwietnia będą prowadzone w Szkole Podstawowej nr 8.

Lekcja archeologii w klasie IIIb SP nr 6 w Wejherowie.
Lekcja archeologii w klasie IIIb SP nr 6 w Wejherowie.

Fundacja w ramach projektu „Archeologia – a co to takiego?” prowadzi zajęcia edukacyjne dla uczniów klas trzecich wejherowskich szkół podstawowych. Pierwszy etap projektu realizowano w Szkole Podstawowej nr 6.
Pytane przez archeologów dzieci śmiało i celnie odpowiadały na pytania, czym ich zdaniem jest archeologia i co bada. Dowiedziały się, że archeologów nie interesują np. dinozaury, ale wyłącznie to, co pozostawili po sobie ludzie. Wykopaliska odbywają się nie tylko w dalekim Egipcie, ale także w Polsce, na Pomorzu, a nawet w Wejherowie.
Największą frajdą dla dzieci bylo oglądanie przedmiotów, pochodzącyh sprzed tysięcy lat, m.in fragmentów garnków, dzbanów, ozdób, grzebienia,nożyczek czy siekiery.

– W sumie w naszym projekcie weźmie udział ponad 250 uczniów z wejherowskich szkół. Naszym priorytetem jest przekazanie wiadomości z zakresu archeologii w interesującej dla formie – wyjaśnia Piotr Kalka, prezes fundacji „Pro turris”.
Zajęcia przeprowadzone z dziećmi mają na celu zapoznanie ich z zabytkami archeologicznymi znajdującymi się w ich najbliższym otoczeniu, ze szczególnym uwzględnieniem pradziejowej historii Wejherowa. A ta – jak zapewniają wykładowcy – jest bogata i warta promowania.
– Chcielibyśmy przybliżyć i wytłumaczyć dzieciom sposób powstania stanowisk archeologicznych oraz zapoznać je ze specyfiką pracy archeologa – dodaje Monika Kalka, koordynator projektu.
Zajęcia współfinansowane są ze środków przyznanych przez Urząd Miasta Wejherowa.

Do głównych zadań Fundacji „Pro turris” należy promowanie dziedzictwa kulturowego Pomorza, od czasów najdawniejszych aż po współczesność.
Wykładowcy fundacji w ciekawy i merytoryczny sposób, przy pomocy narzędzi multimedialnych, opowiadają             o najciekawszych zabytkach,  interesujących miejscach i postaciach historycznych.
Więcej informacji na: www.proturris.org

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.