Powiat rozbuduje kolejne dwie szkoły

Powiat Wejherowski rusza z rozbudową kolejnych dwóch szkół – Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie oraz Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie. Większość środków na te zadania już została zabezpieczona, ponieważ Powiat pozyskał środki rządowe oraz fundusze unijne.

 

Samorząd Powiatu Wejherowskiego od kilku lat systematycznie rozbudowuje powiatowe placówki oświatowe, dzięki czemu szkoły odznaczają się nie tylko wysokim poziomem nauczania, ale także nowoczesną bazą dydaktyczną.
– Ze względu na duże zainteresowanie młodzieży kierunkami kształcenia w naszych placówkach, a także dostosowanie infrastruktury do trendów demograficznych i potrzeb lokalnego rynku pracy, rozpoczynamy rozbudowę kolejnych dwóch szkół powiatowych – wejherowskiej „samochodówki” oraz Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie. To ważne zadania, które mają na celu poprawę jakości kształcenia zawodowego na terenie powiatu. Łączna wartość projektów to blisko 40 mln zł – mówi Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.
W ramach inwestycji powstanie trzykondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ponad 2,6 tys. m2, w którym znajdzie się 15 sal dydaktycznych, pomieszczenia sanitarne, gospodarcze, pokój nauczycielski, biblioteka oraz aula. Na dachu zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Budynek będzie połączony z głównym budynkiem zespołu szkół.

Wizualizacja szkół po rozbudowie. Powiatowy Zespół Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie.
Wizualizacja szkół po rozbudowie. Powiatowy Zespół Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie.

– Koszt inwestycji to ponad 15 mln zł, dlatego będziemy aplikować o dofinansowanie zewnętrzne. W tej chwili mamy zapewnione środki na wyposażenie nowych pracowni zawodowych w dwóch rozbudowywanych szkołach, które pozyskaliśmy z funduszy europejskich w wysokości 30 mln zł – wyjaśnia Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.
Zgodnie z założeniami prace mają rozpocząć się jeszcze przed końcem roku szkolnego i zakończyć w październiku 2025 r.
– Wykonanie i wybudowanie tego budynku rozwiąże nasze problemy lokalowe i będziemy już w stu procentach taką placówką o jakiej marzyliśmy – mówi Dyrektor PZS nr 4 w Wejherowie Cezary Lewandowski.
Drugim ważnym przedsięwzięciem edukacyjnym jest rozbudowa Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie. W ramach zadania powstanie trzykondygnacyjny kompleks połączony łącznikiem z budynkiem oddanym do użytku w 2019 r.

Wizualizacja szkół po rozbudowie. Powiatowy Zespół Szkół w Redzie.
Wizualizacja szkół po rozbudowie. Powiatowy Zespół Szkół w Redzie.

– Łączny koszt zadania to blisko 24 mln zł, z czego ponad 20 mln stanowi dofinansowanie ze środków rządowych Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych. Prace rozpoczną się już niebawem i potrwają około 12 miesięcy – podkreśla Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.
W obiekcie znajdzie się 20 nowoczesnych klasopracowni do nauki przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących, biblioteka oraz pokój nauczycielski.
– Z myślą o kierunku – technik architektury krajobrazu powstanie zielony dach, który będzie pełnił funkcję laboratorium, na którym znajdzie się szklarnia oraz pasieka, a na pozostałej części instalacja fotowoltaiczna – mówi Dyrektor PZS w Redzie Dorota Nowicka–Klimowicz.
Warto przypomnieć, że niedawno rozpoczęła się także rozbudowa Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Rumi. Ponadto w zeszłym roku powiat zakończył rozbudowę Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Wejherowie, w skład którego wchodzi I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.