Misteria na Kalwarii i nie tylko

Wejherowskie świętowanie Wielkiego Tygodnia

Nabożeństwa Wielkiego Tygodnia w Wejherowie maja szczególną oprawę za sprawą stowarzyszenia Misternicy Kaszubscy. Misternicy oraz Ojcowie Franciszkanie co roku zapraszają mieszkańców na kilka inscenizacji, połączonych z nabożeństwami wielkopostnymi.
Tak było również w ubiegłym tygodniu.

 

W Niedzielę Palmową 24 marca odbył się tradycyjny Wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, w tym wypadku do Jerozolimy Kaszubskiej.
W niedzielne popołudnie na Kalwarii Wejherowskiej odbyło się pierwsze uroczyste Misterium Męki Pańskiej. W nabożeństwie oraz artystycznej rekonstrukcji Drogi Krzyżowej wzięli udział liczni mieszkańcy, którzy na koniec nagrodzili Misterników brawami. Podziękowanie za trud i podtrzymywanie pięknej tradycji należy się zarówno aktorom, jak i reżyserowi widowisk, Jakubowi Szumilasowi – prezesowi stowarzyszenia Misternicy Kaszubscy (prawie cała grupa na zdjęciu obok).
Ciąg dalszy nastąpił w Wielki Czwartek, w który odtworzono Drogę Pojmania oraz w Wielki Piątek 29.03, kiedy to odbyła się główna uroczystość: Misterium Męki Pańskiej na Kalwarii Wejherowskiej.
Wszystkie nabożeństwa poprowadził o. Dariusz Szymaniak (OFM), gwardian klasztoru Franciszkanów, kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wejherowie i proboszcz parafii św. Anny w Wejherowie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.