Teatr w walizce

Na zaproszenie dyrekcji Wejherowskiego Centrum Kulturalnego, 15 słuchaczek Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięło udział w „Warsztatach animacji lalką dla dojrzałych mieszkańców Wejherowa”. Zajęcia prowadzili je goście z Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku i plastycy z WCK.

Aktor-lalkarz Maciej Gierłowski prezentował różne lalki teatralne, pokazywał i objaśniał sposób ich poruszania i ożywiania. Przeprowadził ze słuchaczkami szereg ćwiczeń usprawniających układ oddechowy, aparat mowy, mięśnie twarzy, ręce jako przygotowanie do wyjścia na scenę. Później wszyscy mogli poruszać lalkami, występować na scenie za parawanem.
Na spotkaniu z Tatianą Skumiał plastykiem teatralnym, twórczynią większości lalek w teatrze „Tęcza” w Słupsku, panie dowiedziały się i zobaczyły, że wszystko co nas otacza (przedmioty, rzeczy, rośliny, zwierzęta) mogą być postaciami naszej wyobraźni.
Kolejny etap warsztatów to praktyczne zrobienie kukiełki. Materiały i maszynę do szycia zapewnił WCK, każdy tez mógł przynieść swojego. Wszystkie panie ochoczo zabrały się do tworzenia lalek, przypominając czasy dzieciństwa. Pod kierunkiem Anety Fittkau, plastyka z WCK, patyczki, szmatki, niepotrzebne gałganki, cekiny, guziczki i kolorowe nitki po kilku godzinach zamieniły się w sympatyczne lale.
Plan warsztatów przewiduje jeszcze napisanie scenariusza do wiersza lub innego tekstu i przedstawienia w pobliskim przedszkolu. Będą to zajęcia z Karolem Formelą i Alicją Araszkiewicz.
Czy prace będzie można pokazać wymagającym małym widzom? Czy paniom starczy siły i pewności siebie, aby ożywić lale wykonane w ramach Projektu? Przekonamy się na zakończenie warsztatów.
Teresa Malinowska

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.