Wejherowska Ekofabryka ma już 2 lata!

Ekofabryka na stałe wpisała się w krajobraz miasta jako nowoczesne miejsce szerokich działań o charakterze ekologicznym. W punkcie PSZOK znajdującym się na terenie Ekofabryki można oddać przedmioty nadające się do użycia, a tym samym dać im drugie życie. Cały obiekt to coś więcej, to miejsce spotkań różnych środowisk, różnorodnych akcji społecznych, działań charytatywnych i integracji lokalnej społeczności pod hasłem szeroko rozumianej ekologii. Ekofabryka stawia Wejherowo w gronie liderów w Polsce w zakresie innowacyjnych rozwiązań ekologicznych.

 

– Działania na rzecz ekologii i poprawy stanu środowiska to jeden ze strategicznych celów miasta i nie są to puste słowa. Staramy się myśleć innowacyjnie. Powstało wiele nowych i ciekawych pomysłów, które wdrażamy w życie. Jedynym z nich, bardzo znaczącym i popularnym wśród mieszkańców jest bez wątpienia Ekofabryka – podkreśla prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, który od początku wspierał jej powstanie. – Temat ochrony środowiska i klimatu dotyczy nas wszystkich. Dziękuję mieszkańcom za zaangażowanie w działania ekologiczne. Wspólnie pokazujemy, że nawet niewielkie działania każdego z nas, mogą przynieść efekt w skali miasta.

Galeria Wejherowskie Klamoty

Są to najbardziej znane i popularne wśród mieszkańców działania Ekofabryki, w których używane przedmioty otrzymują nowe życie. Wydarzenia, których odbyło się dotychczas 7 edycji, mają nie tylko ekologiczny, ale także charytatywny wymiar. Cały dochód ze sprzedaży przedmiotów do ponownego użycia trafia bezpośrednio na konta organizacji pożytku publicznego. Łącznie podczas wszystkich edycji Galerii Wejherowskie Klamoty przekazano na cele charytatywne ponad 100 tys. zł.
– Idea dawania drugiego życia przedmiotom, których już nie potrzebujemy, nie jest nowa. W Polsce przy punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych działają punkty napraw, wymiany i sprzedaży używanych przedmiotów. W Wejherowie idea ta została jednak wprowadzona na wyższy poziom: galeria działająca w wyremontowanej stuletniej fabryce to wydarzenie handlowe, ekologiczne, ale i integracyjno-kulturalne – mówi prezes ZUK i szef Ekofabryki Andrzej Gorczycki. – Można powiedzieć, że to ekologiczna innowacja.

Edukacja i wiele więcej

Ekofabryka to miejsce gospodarowania odpadami, które dodatkowo pełni rolę Centrum Edukacji Ekologicznej. Aktywnie uczestniczy w „KLIMATycznie w Wejherowie”, poprzez m. in. organizację akcji „Przygarnij bratka”, a także innych wydarzeniach jak Sprzątanie Świata, udział w piknikach ekologicznych oraz charytatywnych odbywających się na terenie Miasta Wejherowa. Obok usprawnienia selektywnej zbiórki odpadów, nadrzędnym celem przedsięwzięcia jest edukacja, ale to miejsce zyskało dużo szerszy, społeczny wymiar.
Ekofabryka jest inicjatorem wielu lokalnych inicjatyw tj. biblioteka z odzysku, zielony podzielnik, banki słoików oraz torby bumerangi. Jest współorganizatorem akcji „Szyjemy dla Dąbrówki oraz Ciapkowa”, podczas której ze starych bluz i swetrów uszyto legowiska, które zostały przekazane podopiecznym obu schronisk.
Wśród ciekawych wydarzeń w Ekofabryce należy wymienić szóstą edycję Wejher Cross Games, podczas której rywalizowało prawie 200. zawodników z całej Polski. Dwudniowe zawody cieszyły się ogromnym zainteresowaniem sportowców i publiczności.
Z kolei wydarzeniem towarzyszącym V edycji Wejherowskich Klamotów była prezentacja oferty ponad 20 lokalnych firm pn. Nordowi Króm.
– Chcemy, by to ich produkty trafiały na rynek, gdyż charakteryzują się wysoką jakością, przez co nie zanieczyszczają środowiska – Leszek Glaza, prezes Regionalnej Izby Przedsiębiorców Norda.

 

Nagrody

Ekofabryka jest jedną z nowocześniejszych w Polsce inwestycji ekologicznych, co zostało uhonorowane na forum regionalnym i ogólnopolskim.
• Tytuł finalisty w konkursie „Modernizacja Roku 2021 i Budowa XXI wieku” w kategorii Ochrona Środowiska.
• Puchar Recyklingu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
• Wyróżnienie w konkursie „Innowacja i inspiracja w gospodarce odpadami” – edukacja ekologiczna.
• Zielony Gryf w konkursie „Klimatyczna Gmina” w kategorii Gospodarka odpadami o obiegu zamkniętym.
• Nagroda podczas gali Smart Metropolia w kategorii „Idea Przyszłości”.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.