Pieniądze na renowację

Miasto dofinansowuje remonty zabytków

Na ostatniej sesji Rady Miasta Wejherowa, radni przyznali 137 tys. zł na remonty zabytkowych budynków mieszkalnych. Dotację na remonty otrzymają wspólnoty mieszkaniowe przy ul. 12 Marca 7, Klasztornej 7 i Sobieskiego 320.

 

Dzięki dotacji z budżetu miasta, budynek przy Klasztornej 7 doczeka się remontu elewacji frontowej.
Dzięki dotacji z budżetu miasta, budynek przy Klasztornej 7 doczeka się remontu elewacji frontowej.

Wspólnota Mieszkaniowa „Klasztorna 7” otrzymała dotację w wysokości 35 tys. zł, a wspólnota „12 Marca 248” – 72 tys. zł. W obu przypadkach pieniądze przeznaczone są na remont elewacji frontowej. Wspólnota „Sobieskiego 320” otrzyma kwotę 30 tys. zł na remont dachu.
Miasto Wejherowo odwielu lat konsekwentnie wspiera finansowo renowację zabytkowych obiektów.Zabytkowe kamienice, obiekty sakralne i użyteczności publicznej dzięki miejskim dotacjom nie tylko odzyskują dawny blask, ale poprawia się ich stan techniczny.
– Obiekty zabytkowe odznaczają się szczególnymi walorami architektonicznymi lub historycznymi, o które trzeba wyjątkowo dbać – twierdzi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. – W trosce o poprawę stanu technicznego i wyglądu tych zabytków, każdego roku staramy się przeznaczać określoną kwotę na ten cel. Podziękowania należą się zwłaszcza właścicielom tych zabytkowych budynków, na których spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie ich w jak najlepszym stanie i zachowanie ich autentyzmu.

Właściciele muszą uzyskać decyzje konserwatorskie pozwalające na realizacje, zadbać o własny wkład finansowy oraz wybrać wykonawcę, który zapewni wysoki standard wykonania prac budowlanych pod nadzorem konserwatorskim.

 

Ponad siedem milionów

Na remonty i prace konserwatorsko-restauracyjne w obiektach zabytkowych (wspólnotach mieszkaniowych, budynkach prywatnych i obiektach sakralnych) Miasto Wejherowo przekazało do tej pory ponad 7,3 mln zł. Na ten cel pozyskiwane są także dotacje unijne.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.