Koniec z paleniem liści w ogrodzie

Do ub. roku prawo pozwalało na spalanie części organicznych, czyli gałęzi i liści na działce lub na podwórku. Prawo się jednak zmieniło.
, Zgodnie z uchwałą Rady Miasta i przyjętym przez nią „Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Wejherowa”, na gminę został nałożony obowiązek selektywnej zbiórki odpadów, w tym odpadów zielonych. Działkowcy oraz właściciele nieruchomości, przy których są ogródki mają dwie opcje do wyboru: albo kompostować odpady zielone-liście, trawy i chwasty  lub je gromadzić w workach i przekazywać do odbioru firmie wywozowej.
Za spalanie odpadów poza instalacjami przystosowanymi do tego typu funkcji, właściciel może zgodnie z art. 10 ust.2a Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach lub art. 191 Ustawy o odpadach zostać ukarany mandatem karnym  w kwocie do 500 złotych w postępowaniu mandatowym oraz do 5 tys. złotych, gdy sprawą zajmie się Sąd. Ponadto sąsiad któremu  w wyniku spalania odpadów zostało zanieczyszczone powietrze szkodliwymi  emisjami, zgodnie z art. 144 kodeksu cywilnego, może dochodzić swoich praw na drodze cywilno-prawnej.  
Dopuszcza się jedynie spalanie na powierzchni ziemi odpadów z drewna, niezawierających substancji niebezpiecznych, nieprzyjaznych środowisku, nie powodując przy tym uciążliwości dla właścicieli sąsiednich nieruchomości
Warto przypomnieć, że w Polsce obowiązuje zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk i szuwar. Za te wykroczenia policjant lub strażnik mogą nałożyć mandat karny do 500 zł.                                                 
ZH.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.