Konkurs kulinarny „Gotuj z Vipem”

W Powiatowym Zespole Szkół nr 3 w Wejherowie

W Powiatowym Zespole Szkół nr 3 w Wejherowie odbyła się kolejna edycja konkursu gastronomicznego „Gotuj z Vipem”, do którego zostały zaproszenie znane osoby z regionu, w tym starosta wejherowski. W tym roku główną rolę w zmaganiach kulinarnych pełnił drób.

 

Po raz szósty w pracowni gastronomicznej PZS nr 3 w Wejherowie odbył się konkurs pn. „Gotuj z Vipem”. Tematem przewodnim był „Drób na świątecznym stole”. W konkursie wzięli udział m.in. samorządowcy, dyrektorzy powiatowych jednostek czy przedstawiciele służb mundurowych, w tym starosta wejherowski Gabriela Lisius, wójt gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski, dyrektor PZKS Małgorzata Woźniak oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wejherowie Anna Kulik.
– Konkurs ma przede wszystkim wymiar edukacyjny, rozwija zainteresowania kulinarne uczniów, inspiruje do tworzenia nowych receptur oraz promuje szkołę w zakresie kształcenia zawodowego – mówi starosta wejherowski Gabriela Lisius.
Dwuosobowe drużyny (zaproszony gość plus uczeń) miały za zadanie w ciagu dwóch godzin przygotować danie, które zachwyci walorami smakowymi oraz estetyką i formą podania.
W skład komisji konkursowej weszli doświadczeni eksperci kulinarni: Tomasz Jakubiak – Jakubiak Cooking (juror w MasterChef Junior), Philippe Abraham (właściciel restauracji Petit Paris w Sopocie), Sławomir Miotk – doradca kulinarny, Krystian Sosnowski (szef kuchni Hotel Skipper), Patryk Galewski (szef kuchni z projektu PaKa inne Garowanie).
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami i dyplomami.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.